Film "Archiwum" na Netflix. Sztuczna inteligencja kontra ludzkie uczucia

Film „Archiwum”. Sztuczna inteligencja kontra ludzkie uczucia

Read Time:1 Minute, 6 Second

Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla człowieka? A może to ludzkie uczucia stanowią niebezpieczeństwo dla sztucznej inteligencji? Wbrew pozorom, film „Archiwum” to nie kolejne cyberpunkowe bajanie, a ostrzeżenie przed realnym i teraźniejszym zagrożeniem.

George Almore jest naukowcem, którego pasją jest sztuczna inteligencja. Nie może się pogodzić ze śmiercią żony, więc przenosi jej świadomość do formy cyfrowej. Pozostałe roboty-prototypy, zepchnięte na boczny tor, nie są z tego powodu zadowolone. Czy robot może czuć miłość, odrzucenie i zazdrość? Czy cyfrowo wskrzeszona żona okaże się potworem Frankensteina? Do czego naprawdę zdolna jest sztuczna inteligencja?

Film „Archiwum”. Sztuczna inteligencja jest zagrożeniem?

Chociaż „Archiwum” jest filmem z małym budżetem, to jest wielką inwestycją emocjonalną. Dostajemy dojrzałą opowieść o radzeniu sobie ze stratą i przekraczaniu etycznych granic. Owszem, podobną fabułę widzieliśmy wiele razy. Jednak „Archiwum”, tak jak „Ex Machina”, nie snuje odległych futurystycznych wizji. To kameralna i intymna opowieść o uczuciach, bardzo przyziemna, ujęta w ramy niepokojącej ścieżki dźwiękowej.

Czy film przedstawia wizję odległej przyszłości? Warto przypomnieć, że trwają już prace nad przeniesieniem świadomości zmarłych do cyfrowej formy. Nad takim chatbotem pracuje m.in. Microsoft. Wszystko wskazuje, że za chwilę czeka nas dylemat – śmierć czy cyfrowa nieśmiertelność? „Archiwum” może okazać się znacznie ważniejszym filmem, niż sądzimy.

Film obecnie dostępny jest na Netflix.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram.

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów

źródła obrazu