„Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez komisję oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny. Zagraniczne redakcje filmowe wysoko oceniają szanse „Chłopów” na nominację do statuetki.
W poniedziałek 25 września komisja oscarowa pod przewodnictwem producentki filmowej Ewy Puszczyńskiej przekazała wspaniałą wiadomość. Film „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana będzie polskim kandydatem do Oscara. W komisji znaleźli się: producentka Aneta Hickinbotham („Boże Ciało”), producentka i scenarzystka Ewa Piaskowska („IO”), scenograf filmowy i laureat Oscara Allan Starski, reżyser, scenarzysta wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej Maciej Ślesicki (producent nominowanych do Oscara „Naszej klątwy” Tomasza Śliwińskiego oraz „Sukienki” Tadeusza Łysiaka) oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski.
PISF informuje, że skład komisji został zaakceptowany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS).
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram
Ewa Puszczyńska podkreśliła, że film „Chłopi” porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne, m.in. „opresję wobec kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną i mobbing”. Uważa, że historia będzie uniwersalna i zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi.
Deadline podaje, że z „Chłopami” o zaszczyt reprezentowania Polski rywalizowały „Zielona granica” Agnieszki Holland oraz „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Na adaptację powieści Władysława Stanisława Reymonta głosowało czworo z sześciorga członków gremium.
Autorzy „Chłopów „zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając, miejmy nadzieję, triumf 'Vincenta’, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale aktywnym uczestnikiem. To jest nie tylko moja opinia czy opinia komisji, ale także opinia międzynarodowej prasy, wszystkich tych, którzy oglądali „Chłopów” na wszystkich zagranicznych festiwalach – przekazała Ewa Puszczyńska.
Film „Chłopi”, polscy malarze i niezwykła animacja
DK Welchman i Hugh Welchman nakręcili „Chłopów, tak jak „Vincenta”, za pomocą animacji, stworzonej techniką malarską utrzymaną w estetyce polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku. Ożywione zostały obrazy obrazy Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca i Leona Wyczółkowskiego. Prace nad filmem trwały 4 lata i wzięło w nich udział ponad stu malarzy i animatorów. Najpierw nakręcono film aktorski, a następnie opracowano metodę animacji zamieniającą każdy kadr w małe dzieło sztuki.
W obsadzie „Chłopów” znaleźli się m.in.: Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Dorota Stalińska, Andrzej Konopka, Maciej Musiał i Julia Wieniawa. W głównej roli – Jagny – występuje Kamila Urzędowska.
„Chłopi” są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Variety umieściło polski film na swojej liście 25 takich produkcji. Indiewire pisze o nim jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreśla, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”.
Film wyjątkowy, artystyczny film, bardziej nadający się do galerii sztuki niż do kina. To dla Polski bardzo bezpieczny wybór i gwarancja oscarowej nominacji (te poznamy dopiero w styczniu) – pisze kultura.gazeta.pl.
W ramach konkursu głównego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Welchmanowie zdobyli za „Chłopów” Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Specjalną Jury. Produkcja znalazła się również programie Londyńskiego Festiwalu Filmowego (BFI London Film Festival) oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan.
Kiedy Oscary 2024? Jakie szanse mają „Chłopi”?
Polacy zdobędą Oscara? TVN24.pl zwraca uwagę, że w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany faworytem jest film „Chłopiec i czapla” Hayao Miyazakiego, najwybitniejszego japońskiego reżysera filmów animowanych. Zdobył już Oscara w 2003 roku za pełnometrażowy film animowany „Spirited Away: W krainie bogów”, w 2015 roku zaś został laureatem honorowego Oscara.
Oscary 2024 wręczone zostaną 10 marca w Los Angeles. Lista nominowanych do Nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej zostanie ogłoszona 23 stycznia. 21 grudnia 2023 r. poznamy pierwsze tzw. krótkie listy tytułów i nazwisk, spośród których wybrani zostaną nominowani.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram