Stephen King i ekranizacje. Które seriale i filmy na podstawie prozy króla horroru warto obejrzeć? Które książki i opowiadania zostały najlepiej przeniesione na ekran? Poniżej subiektywne zestawienie kingowych adaptacji.
Ile książek i opowiadań Stephena Kinga doczekało się adaptacji? Prawdopodobnie Sam Stephen King już dawno stracił rachubę. „Empire” podaje, że adaptacji jego prozy jest „at least 60 movies and 50 shows”. W poniższym zestawieniu celowo zostały pomięte takie klasyki jak „Misery”, „Skazani na Shawshank”, „Mgła”, „Lśnienie”, „Carrie” i „Martwa Strefa”.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram
Sekretne okno (2004) – Stehen King znowu o pisarzu
Film film Davida Koeppa na podstawie opowiadania „Tajemnicze okno, tajemniczy ogród” ze zbioru „Czwarta po północy”. Uznany pisarz (Johnny Depp), cierpiący na brak weny, przenosi się na prowincję, by pisać nową powieść. Pewnego dnia w drzwiach staje tajemniczy mężczyzna, który oskarża go o plagiat. John Turturro jako John Shooter to mistrzostwo świata.
Film jest obecnie dostępny na Netfliksie.
Outsider (2020)
Serial „Outsider” HBO to jedna z najlepszych ekranizacji Stephena Kinga. Czy sympatyczny trener szkolnej drużyny zabił dziecko? Są twarde dowody, świadkowie ale… czy możliwe, że był w dwóch miejscach jednocześnie?
Przerażający jest nie sam potwór, ale świadomość jego obecności, modus operandi i nieznana natura. Jesteśmy obserwowani? Tuż obok nas mogą żyć istoty wymykające się logice i w każdej chwili możemy stanąć oko w oko z czymś czego nie będziemy w stanie pojąć. Wygodnie umościliśmy się w naszym uporządkowanym świecie, ale może tak naprawdę weszliśmy na czyjeś terytorium?
Recenzja książki „Outsider” Stephena Kinga
Telefon pana Harrigana (2022)
Młody chłopak opiekuje się miliardem samotnikiem (Donald Sutherland) i daje mu jego pierwszy telefon. Jeśli komuś podobała się pierwsza połowa „Baśniowej Opowieści”, to będzie bardzo zadowolony.
Dojrzała i mroczna historia bez zbędnych fajerwerków, dająca do myślenia. Niedopowiedzenia potrafią przerazić bardziej, niż duchy i potwory. Dobrze napisana linijka tekstu może być brutalniejsza niż najkrwawsze sceny.
Morał z serialu? Lepiej nie wkładać zmarłemu telefonu do trumny, bo…
Zielona Mila (1999)
Po prostu klasyka z Tomem Hanksem i Michaelem Duncanem. Potwierdza, że Stephen King jest najciekawszy, gdy stroni od horroru. Emerytowany strażnik więzienny opowiada przyjaciółce o niezwykłym mężczyźnie, którego skazano na śmierć za zabójstwo dwóch 9-letnich dziewczynek. Film powinno się oglądać z wiaderkiem na łzy i wielkim zapasem chusteczek.
W roku 2000 film był nominowany do Oscara w czterech kategoriach (najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy film, najlepsza muzyka filmowa, najlepszy scenariusz adaptowany) nie zdobył jednak żadnej statuetki.
Cujo (1983)
Sympatyczny pies bernardyn zaraża się wścieklizną i staje się krwiożerczą bestią. Groza na farmie niedaleko Castle Rock osiąga maksimum. Sceny w samochodzie to czysty horror tylko dla ludzi o mocnych nerwach!
Miasteczko Salem (2004)
Druga ekranizacja kultowej powieści Stephena Kinga. 3 godziny trzymające w napięciu, a do tego w głównych rolach Rob Lowe, Donald Sutherland, Rutger Hauer i James Cromwell.
Pisarz Ben Mears powraca do rodzinnego miasteczka Salem, by napisać swoją nową książkę. W miasteczku zjawia się również handlarz antykami Richard Straker ze wspólnikiem Kurtem Barlowem. Kolejni mieszkańcy Salem zmieniają się w wampiry, a główni bohaterowie muszą zmierzyć się z nawiedzonym domem i zgłębić makabryczną zbrodnie sprzed lat.
22.11.63 (2016)
Serial amerykański wyprodukowany przez Bad Robot Productions oraz Warner Bros. Television. Jest adaptacją powieści „Dallas ’63”. Producentami wykonawczymi są J.J. Abrams oraz Stephen King. Jake odkrywa tunel dzięki któremu cofa się do roku 1960. Musi zapobiec zamachowi na Kennedy’ego. Jak wiadomo, gmeranie w przeszłości ma swoje konsekwencje.
Premierowy odcinek wyemitowała platrforma streamingowa Hulu. W Polsce serial był emitowany od 11 kwietnia 2016 roku przez stację Fox. James Franco jako Jake Epping to aktorskie dzieło sztuki.
Uczeń Szatana (1998)
Film na podstawie opowiadania „Zdolny Uczeń”. Nastolatek odkrywa, że jego sąsiad jest poszukiwanym od czasów wojny nazistą. Szantażuje go i domaga się opowieści z przeszłości. Czy stanie się potworem jak bohater grany przez Iana McKellena?
Kraina Wiecznego Szczęścia (2001)
Film na podstawie noweli „Mali ludzie w żółtych płaszczach”. Piękna i ciepła opowieść z nutą niepokoju, motyw wspomnień i dorastania. Genialny Anthony Hopkins. Oryginalny tytuł to „Hearts in Atlantis”.
Reżyser filmu Scott Hicks zadedykował film Piotrowi Sobocińskiemu, autorowi zdjęć do tego filmu, który zmarł tuż po zakończeniu prac.
Po stracie ojca jedenastoletniemu Bobowi zostaje tylko matka, która nie poświęca mu zbyt wiele czasu. Sytuacja ulega zmianie, gdy pewnego dnia przed ich domem zjawia się nowy sąsiad Ted grany przez Anthony’ego Hopkinsa. (filmweb.pl)
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram