Kultowe seriale z lat 90. - telewizyjne hity

Kultowe seriale z lat 90. – telewizyjne hity w Polsce [WIDEO]

Read Time:6 Minute, 48 Second

Lata 90. to przede wszystkim kultowe seriale, które były emitowane w polskiej telewizji. Wreszcie trafiały do nas popularne produkcje z Zachodu, chociaż często z poślizgiem. Które telewizyjne hity z lat dziewięćdziesiątych przetrwały próbę czasu?

Kultowe seriale w latach 90. emitowane w Polsce. Pamiętacie największe telewizyjne hity tamtych czasów? Stacje takie jak Canal+, Polsat i RTL 7 stały się popkulturowym oknem na świat. Mogliśmy chłonąć takie seriale m.in. „Świat według Bundych”, „Cudowne lata”, „Przystanek Alaska”, „MacGyver”, „Alf”, „Skrzydła”, „Drużyna A”, Archiwum X”, „Nieustraszony” i „Renegat”.

Aż dziw bierze, że człowiek miał czas, by oglądać tak wiele seriali i pochłaniać popukulturę w takiej ilości.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Żar Tropików – detektyw z owłosioną klatą

„Żar tropików” to Kanadyjsko-meksykańsko-izraelski serial kryminalny kręcony w Meksyku i udający, że dzieje się na Florydzie. Prywatny detektyw Nick Slaughter (Rob Stewart) rozwiązuje sprawy, które tylko on może rozwiązać. I każdy śpiewał „inułenołin łoł”.

Serial emitowany był przez trzy sezony (1991-1993), nakręcono 66 odcinków. Sezon pierwszy i drugi do odcinka 22 nagrywany był w Meksyku, w Puerto Vallarta, sezon drugi i trzeci (do odcinka 45) w Ejlacie w Izraelu, a pozostała część sezonu trzeciego w Pretorii w Południowej Afryce.

CZYTAJ: Sapkowski pisze nowego wiedźmina. „Zmusili mnie”

Renegat – seksowny mściciel na Harleyu

Piękny Lorenzo Lamas na motocyklu jako łowca nagród Reno Raines/Vince Black. Serial pierwotnie był emitowany w Polsce przez Canal+ i to w wersji z dubbingiem.

Reno Raines zostaje wrobiony w morderstwo. Ucieka z więzienia i staje się renegatem. Jako łowca nagród pracuje dla Sixkiller Enterprises. Jednocześnie poszukuje jedynej osoby, która mogłaby oczyścić jego imię – świadka zwanego Hound Adams.

Strażnik Teksasu. Chuck Norris wymierza sprawiedliwość z półobrotu

Po prostu Chuck Norris. Każdy problem można rozwiązać kopiąc z półobrotu. Sierżant Cordell Walker ze staromodnym rewolwerem wymierza sprawiedlowość. Wspiera go czarnoskóry strażnik Jimmy Trivette.

Serial nakręcono dla stacji CBS, a w Polsce był emitowany m.in. przez Polsat (ach te sobotnie poranki z Chuckiem Norrisem), TV4 i TNT Polska.

Nieustraszony – David Hasselhoff w gadającym samochodzie

David Hasselhoff jako Michael Knight w gadającym samochodzie KITT. Magiczny przycisk „turbo” sprawiał, że auto przeskakiwało każdą przeszkodę. Scena, gdy auto wpada do kwasu i woła o pomoc, do dziś łamie serce. Efekty, gra aktorska i sposób kręcenia budzą jednak uśmiech i trącą myszką.

Serial opowiada o agencie F.L.A.G. (Foundation for Law And Government – Fundacja na rzecz Prawa i Rządu). Michael Knight rozwiązuje kryminalne zagadki z pomocą samochodu wyposażonego w sztuczną inteligencję. Nakręcono 4 sezony i 90 odcinków. Serial zadebiutował w Polsce w 1995 roku dzięki telewizji Polsat.

W rolę serialowego KITT-a wcielił się przerobiony pontiac trans am z 1982 r. Do zdjęć użyto 14 egzemplarzy, które zgodnie z umową z General Motors, zostały zniszczone.

Z Archiwum X – agenci Mulder i Scully na tropie

Agenci FBI Fox Mulder (David Duchovny) i Dana Scully (Gillian Anderson) na tropie UFO i zjawisk paranormalnych. Serial do dziś przyprawia o dreszczyk i ani trochę się nie zestarzał. Do tego genialna postać Palacza i zaskakujące poczucie humoru.

Mulder wierzy w istnienie kosmitów i poszukuje siostry, która jego zdaniem została porwana przez obcych. Scully jest sceptyczna i zawsze szuka naukowego wyjśnienia spraw z Archiwum X.

„Z Archiwum X” (X-Files) premierowo wyświetlane było od 20 marca 1996 na antenie stacji TVP2. Scenarzystą i producentem niektórych odcinków był Vince Gilligan, czy twórca”Breaking Bad” oraz „Zadzwoń do Saula” (Better call Saul).

Airwolf – super śmigłowiec i zimna wojna

Super śmigłowiec ukryty we wnętrzu góry, wybuchy i pojedynki w przestworzach. tytułowa maszyna wydawała dźwięki jak z Gwiezdnych Wojen.

Serial w USA był emitowany w latach 1984–1987. W Polsce zobaczyliśmy go w latach 90. dzięki stacji RTL 7.

Śmigłowiec Airwolf był w rzeczywistości przerobionym modelem Bell 222 (numer seryjny 47085). Po zakończeniu serialu maszyna została sprzedana i służyła jako śmigłowiec sanitarny w Niemczech, gdzie rozbił się podczas burzy 6 czerwca 1992 zabijając 3 osoby.

Drużyna A – bezpieczna przemoc, świetna rozrywka

Niesłusznie skazana ekipa komandosów pomaga rozwiązywać problemy. Kultowe czarne auto GMC G-Series oraz złote łańcuchy i mięśnie B.A. Barracusa stały się ikoniczne w ówczesnej popkulturze. George Peppard jako pułkownik John „Hannibal” Smith, paląc cygaro zawsze wpadał na genialny plan.

Serial był emitowany pierwotnie w USA w latach 1983–1987. W Polsce zadebiutował w latach 90. na antenie Polonii 1 i jej stacji lokalnych, a następnie w telewizji Polsat.

„Drużyna A” po kilkudziesięciu latach jest rewelacyjną rozrywką. Humor się nie zestarzał. Co ciekawe, prawie żadna z postaci, włączając w to postacie negatywne, nigdy nie została uśmiercona. 

Słoneczny Patrol – serial długo był na fali

Obcisłe kostiumy kąpielowe, klata Davida Hasselhoffa i krągłości Pameli Anderson. Serial tak słoneczny i gorący, że można się było opalać przed telewizorem. W serialu grał nawet Jason Mamoa, czyli późniejszy Aquaman. Epizodyczne role zagrały takie gwiazdy jak m.in. Danny Trejo, Richard Branson, Hulk Hogan, Carrie-Anne Moss, Vikki Carr, Sofia Vergara, Mila Kunis, Bryan Adams, Dennis Rodman, członkowie The Beach Boys i komik Jay Leno.

Serial „Słoneczny patrol” był kręcony w latach 1989–2001. w Polsce mogliśmy go oglądać dzięki TVP1, a następnie w Polsacie, TV4, Universal Channel, TVS, ATM Rozrywka i TV6. Na sezon 1998−1999 tytuł serialu zmieniono na Baywatch Hawaii.

Grom w Raju

Hulk Hogan jako R.J. „Huragan” Spencer zaciąga kredyt na budowę ultranowoczesnej łodzi o nazwie GROM. Ma nadzieję, że wynalazkiem zainteresuje się amerykańska marynarka wojenna. Przy okazji walczy z przestępczością i pręży mięśnie. Serial pojawił się w Polsce w telewizji Polsat w 1997 roku. Nakręcono 22 odcinki, a każdy trwał ok. 45 minut.

Świat według Bundych – takie seriale dziś by nie przeszły

„Świat według Bundych” to serial kręcony w latach 1987–1997, który dzisiaj z pewnością padłby ofiarą cenzury oraz poprawności politycznej. Mizogin All Budy ze swoimi seksitowskimi żartami, poniżający otyłe kobiety oraz sąsiadkę z małym biustem, zostałby spalony na stosie przez feministki. Wyzwolona Peggy Bundy mogłaby jednak przypaść im do gustu.

Chyba każdy chłopak skrycie podkochiwał się w Kelly Bundy (Christina Applegate). I każdy chłopak czuł się czasem jak Bud Bundy próbujący poderwać dziewczynę.

Twórcy ujawnili, że naziwko Bundy pochodzi od ich ulubionego zapaśnika King Konga Bundy’ego.

Cudowne lata – takie seriale się nie starzeją

„Cudowne lata” (the Wonder Years) to serial, który rozumie się w pełni dopiero po latach. Ukazuje życie typowej amerykańskiej rodziny w latach 1968–1973 z punktu widzenia dorastającego Kevina. Każdy pamięta intro serialu z piosenką „With a Little Help from My Friends” w wykonaniu Joe Cockera. No i każdy chłopak był zakochany w Gwendolyn „Winnie” Cooper (Danica McKellar).

Serial w USA był emitowany w latach 1988–1993. Liczył 115 odcinków (6 sezonów). Do Polski zawitał już w 1990 roku w TVP2. Chociaż wiele telewizji wciąż go powtarza, jest emitowany z częściowo zamienioną ścieżką muzyczną zamiast oryginalnych wykonań. Chodzi o koszty praw autorskich.

Narratorem serialu (głos dorosłego Kevina) jest aktor Daniel Stern, bardziej znany z filmów Kevin sam w domu i Kevin sam w Nowym Jorku, w których grał Marva, jednego ze złodziei. 

MacGyver – Adam Słodowy po amerykańsku

MacGyver (Richard Dean Anderson) potrafił z patyka dobrych chęci i kilku śrubek zbudować helikopter. Serial był emitowany od 29 września 1985 do 21 maja 1992 w telewizji ABC. W Polsce po raz pierwszy pokazywano go w TVP1 od 3 sierpnia 1991 do 27 marca 1993 (15 odcinków pierwszego sezonu). Następnie przejęła go Polonia1, a później Polsat.

MacGyver nie używał broni palnej. Serial kręcono głównie w Kanadzie. Powstały również dwa filmy pełnometrażowe.

Niektóre odcinki są oparte na różnego rodzaju filmach przygodowych i sensacyjnych – MacGyver mierzy się z takimi samymi problemami, ale jego rozwiązania są odmienne od tego, co zrobili bohaterowie danego filmu – podaje Wikipedia.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów