Kultowe seriale z lat 90. Wraz ze zmianą ustroju do Polski wkroczyły tłumnie zagraniczne produkcje. Jednym z największych hitów był „ALF”, święcący triumfy w USA w minionej dekadzie. Kultowa amerykańska komedia była jednak dla aktorów i produkcji koszmarem.
Serial „ALF”, wyprodukowany dla telewizji NBC, był zainspirowany filmem „E.T.”. Sam Steven Spielberg skontaktował się z twórcami, by zapytać, czy to przypadkiem nie parodia jego dzieła. Stacja emitowała sitcom w latach 1986-1990. Polacy poznali Alfa w marcu 1991 roku dzięki TVP. Później był emitowany w Polsacie. Chociaż serial komediowy bawił do łez, fani nie wiedzieli, że jego produkcja doprowadzała także do łez aktorów. I nie były to łzy radości.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram
Serial ALF – historia, ciekawostki i kot w mikrofalówce
Tytułowy kosmita to Gordon Shumway o 8 żołądkach i mający ponad 250 lat. Gdy jego planeta Melmac eksplodowała, wylądował awaryjnie w garażu rodziny Tannerów na przedmieściach Los Angeles. Musiał m.in. ukrywać się przed wścibską sąsiadką panią Raquel Ochmonek.
Pomysłodawcą serialu był lalkarz Paul Fusco. To on przekonał stację NBC do projektu. Gdy wyemitowano pilotażowy odcinek, przyjęcie było tak chłodne, że rozważano anulowanie produkcji. Kosmita toczył walkę o oglądalność m.in. z serialem „McGyver”, który w poniedziałki w tym samym czasie emitowała stacja ABC. Gdy jednak dzieci pokochały Alfa, włodarze stacji kazali uczynić kosmitę bardziej „family friendly”. Koniec z ostrymi żartami i piciem piwa.
„ALF” stał się hitem m.in. w Niemczech. W kraju jest miejscowość Alf, która cierpiała z powodu popularności serialu. Regularnie kradziono znaki z nazwą miejscowości.
Na planecie Melmac przysmakiem były koty, więc Alf powstrzymywał się nieustannie przed zjedzeniem kota Szczęściarza. Serial obfitował w żarty o jedzeniu kotów… do czasu aż dziecko w USA wsadziło kota do mikrofalówki. Inne dziecko, tak jak kosmita z Melmac, próbowało wejść do wanny z podłączonym mikserem.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kultowe seriale z lat 90. – telewizyjne hity w Polsce [WIDEO]
Jak kręcono serial ALF? „Techniczny koszmar”
Głosu kosmicie użyczał sam Paul Fusco. Postać kosmity była lalką zamontowaną na stelażu. Cały plan znajdował się na platformie z poukrywanymi zapadniami przez które kilka osób jednocześnie sterowało Alfem. Gdy widzieliśmy go w pełnej krasie, był to aktor Mihaly Meszaros (84 centymetry wzrostu) w kostiumie. Z czasem takich scen było coraz mniej ze względu na koszty i problemy techniczne.
Serial był jedną z najdroższych telewizyjnych produkcji tamtych lat, zasysającą pieniądze NBC niczym czarna dziura. Aby ograniczyć koszty, głównego zużywającego się Alfa, coraz częściej zastępował rezerwowy RALF—“Rehearsal Alien Life Form.”
Popularność Alfa kontra Paul Fusco
Kosmita doczekał się m.in. książek, serialu animowanego i komiksu wydawanego przez Marvel Comics. Udzielano licencji na zabawki, seriale animowane, ubrania, karty i płatki śniadaniowe. Fusco zawzięcie pilnował jednak praw do Alfa, co oznaczało konflikty z NBC. Nie zgodził się na kontrakty reklamowe z takimi firmami jak np. Coca Cola i Budweiser. Odrzucił nawet propozycję szefa Disneya, który chciał kupić prawa do postaci.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kultowe seriale Cartoon Network – nie wszystkie były dla dzieci? [CIEKAWOSTKI]
Max Wright – mroczna strona Williego Tannera
Max Wright, czyli serialowy Willie Tanner, na ekranie był pociesznym safandułą. Zupełnie inaczej niż w życiu prywatnym! Był dwukrotnie aresztowany za prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Brał nałogowo narkotyki i zasłynął przygodnym seksem z mężczyznami, także bezdomnymi. W 1995 lekarze zdiagnozowali u niego chłoniaka. Zmarł 26 czerwca 2019 w wieku 75 lat w swoim domu w Hermosa Beach w Kalifornii w wyniku nawrotu choroby.
Koszmarna praca na planie serialu „ALF”
Max Wright nienawidził kręcenia serialu „ALF”, przedłużającego się przez liczne problemy technicznie z lalką. Stworzenie 30 minut serialu wymagało nawet 25 godzin na planie. Co więcej, aktorzy byli sfrustrowani, bo Gordon Shumway zawsze musiał dostawać najlepsze teksty. Wright podobno zwykł krzyczeć na planie „Curse you, Hussein!”, uważając, że produkcja przypominała Irak tyranizowany przez Saddama Husajna. Dodatkowo irytujący był sam Paul Fusco, który sypał obrzydliwymi żartami.
Napięcie na planie było przytłaczające. Byliśmy dodatkiem. Był Alf oraz „mała rodzina” na dalszym planie
– wyznała po latach Andrea Elson grająca Lynn. (People)
John LaMotta (Trevor Ochmonek) określił serial jako „piece of sh*t” i „najgorszą robotę w życiu”, m.in. z powodu zachowania Fusco. Anne Schedeen opisała pracę na planie jako „techniczny i ekstremalnie powolny koszmar”. Narzekała też na pracę z Wrightem, sfrustrowanym, że kukiełka była ważniejszym aktorem od niego. Potwierdziła plotki, że Wright był już spakowany, gdy kręcili finałowy odcinek. Po wszystkim natychmiast zniknął bez słowa pożegnania. W 2010 roku aktor w wywiadzie dla „People” przyznał, że jego uczucia nie miały znaczenia, bo najważniejsze, iż serial dawał ludziom radość.
Gdy kręcono czwarty sezon, sfrustrowany Max Wright zaatakował kukiełkę kosmity i krzyknął „wszyscy jesteśmy marionetkami, nabijcie nas na patyki”
– pisze IMDB.
Alf powróci – zapowiedzi Fusco i prawa autorskie
Nakręcono 4 sezony serialu, a ostatni odcinek zakończony był cliffhangerem. Ze względu na niską oglądalność oraz konflikt o prawa z Fusco, stacja NBC nie zdecydowała się na 5. sezon. „ALF” został zastąpiony w ramówce serialem opartym na podobnym schemacie – „Bajer z Bel-Air„.
Po 6 latach powstała filmowa kontynuacja „Projekt ALF”. Z powodu braku oryginalnej obsady fani byli oburzeni. Kosmaty kosmita może jednak wkrótce powrócić.
W 2018 roku wytwórnia Warner Bros. ogłosiła, że pracuje nad remakiem serialu. Zapowiedziano współpracę ze scenarzystami Tomem Patchettem i Paulem Fusco. W lutym 2022 ogłoszono, że Shout! Factory TV zakupiło prawa dla nowych treści związanych z Alfem. Poza tym, Paul Fusco wielokrotnie ogłaszał, że stworzy reboot lub prequel serialu, najpewniej z tytułowym kosmitą w wersji CGI.
CZYTAJ WIĘCEJ: Czarodziejka z Księżyca kontra cenzura. Tak zmieniano kultowe anime [WIDEO]
Źródło: IMDb, Mental Floss, Collider, People, Deadline
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram