„Człowiek który nie istnieje, ucieka do świata pełnego niebezpieczeństw…” – tak zaczynał się w latach 90. kultowy serial „Nieustraszony” w Polsacie. Czy możliwy jest dziś udany powrót hitu z Davidem Hasselhoffem?
W latach 90. amerykańskie seriale wdarły się do Polski z siłą tsunami. Jednym z nich był „Nieustraszony”. Polacy poznali Michaela Knighta 21 września 1995 roku na antenie Polsatu. Lektorem był Mirosław Utta. Dziś „Knight Rider” uznawany jest za kultowy serial lat 90., choć tak naprawdę w USA stacja NBC wszystkie 4 sezony (90 odcinków) wyemitowała w latach 1982-1986. Na tym chyba jednak nie koniec. Podejmowane są kolejne próby wskrzeszenia hitu o mówiącym samochodzie. Czy to się może udać?
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram
Serial „Nieustraszony” – fabuła, ciekawostki, historia
Chociaż widzowie pokochali „Nieustraszonego”, krytycy kręcili nosem. Narzekali na zbyt prostą i sztampową fabułę. To fakt, do najbardziej odkrywczych nie należała. Stróż prawa Michael Arthur Long (David Hasselhoff) podczas akcji w Las Vegas został postrzelony w twarz. Milioner Wilton Knight (Richard Basehart) sfinansował mu operację plastyczną i zapewnił nową tożsamość. Jako Michael Knight przystąpił do organizacji Foundation for Law and Government (FLAG), by walczyć z przestępczością. Pomagali mu Devon Miles (Edward Mulhare), dr. Bonnie Barstow (Patricia McPherson, sezony 1,3,4) i April Curtis (Rebecca Holden,sezon 2).
Wilton Knight co prawda zginął w odcinku pilotażowym, ale jego głos słyszeliśmy zawsze podczas intro i outro. W kilku odcinkach pojawił się też Garthe Knight, czyli zły bliźniak Knighta, którego grał również David Hasselhoff. Złego bliźniaka miał też pojazd Knighta – samochód KARR (Knight Automated Roving Robot).

Pomysłodawcą „Nieustraszonego” był Glen A. Larson, twórca m.in. “Battlestar Galactica”. Przyznał w jednym z wywiadów, że zainspirował go serialowy western „The Lone Ranger” (1949-1957). KITT natomiast był zainspirowany komputerem Hal 9000 z filmu „2001: Odyseja kosmiczna” (1968). Co więcej, w odcinku serialu “Battlestar Galactica” pod tytułem “The Long Patrol” Starbuck (Dirk Benedict) podróżował mówiącym statkiem kosmicznym CORA z zaimplementowaną sztuczną inteligencją.
„Nieustraszony” to tak naprawdę „The Lone Ranger”. KITT to Indianin Tonto towarzyszący bohaterowi w wędrówce po amerykańskich pustkowiach. Mężczyzna przybywa do miasteczka i robi tam porządek. To świetny motyw. Nie wymyśliłem niczego przełomowego
– powiedział Glen A. Larson,
Larson przyznał po latach, że podpisał jednej z najintratniejszych kontraktów w historii telewizji. W pewnym momencie popularność „Nieustraszonego” eksplodowała, a sklepy zostały zasypane gadżetami związanymi z serialem. W 1988 roku powstał nawet komiks „K2000” wydany przez Dargaud. Larson zdradził, że dostawał 50% zysków ze sprzedaży wszystkiego co było związane z „Nieustraszonym”.
Ważnym elementem serialu był motyw muzyczny. Został zapożyczony z muzyki klasycznej. Kompozytor Stu Phillips wykorzystał fragment baletu “Sylvia” z 1876 roku, stworzonego przez francuskiego kompozytora romantycznego Leo Delibesa – “Marche Et Cortège De Bacchus”. Studio uparło się, żeby użyć syntezatorów, perkusji i gitary basowej Fendera.

KITT czyli mówiący Pontiac z „Nieustraszonego”
David Hasselhoff jako Michael Knight był wspierany przez mówiące auto KITT (Knight Industries Two Thousand). Głosem samochodu był William Daniels. Nigdy nie został jednak wymieniony w napisach końcowych, ponieważ grał jednocześnie w serialu „St. Elsewhere”. Co ciekawe, nagrywał swoje kwestie w studiu do już zmontowanych odcinków. Podczas kręcenia scen np. ktoś z ekipy czytał Hasselhoffowi kwestie KITT-a zza kamery. Podobno to właśnie William Daniels wpadł na pomysł, by komputer zyskał osobowość. Daniels z Hasselhoffem spotkał się pierwszy raz długo po premierze serialuna jednym z przyjęć świątecznych.
Zawsze traktowałem ten serial serio, chociaż był zabawny. Początek był jednak zbyt poważny. Powiedziałem twórcom, że KITT jest jak koń albo pies Knighta. Zasugerowałem: „niech komputer się z nim sprzecza, nie rozumie jego emocji, a bohater niech mówi do niego jak do żywej istoty”
– opowiedział David Hasselhoff. (The Gaurdian)

Samochodem wykorzystywanym w serialu był Pontiac Firebird Trans Am. Jego modyfikacje, (m.in futurystyczna deska rozdzielcza), za które odpowiadał Michael Scheffe, kosztowały równowartość dzisiejszych 250-300 tys. dolarów. Standardowy model Firebirda obniżono o 4 centymetry. Usunięto również zbędne elementy, by był lżejszy. Glen A. Larson wpadł na pomysł, by na masce zamontować pulsujące światło symbolizujące bicie serca. Inspiracją były konstrukcje Cylonów, z serialu “Battlestar Galactica”. Skopiowany został od nich także charakterystyczny efekt dźwiękowy „turbo boost”.
W trzecim sezonie „Nieustraszonego” samochód przeszedł przemianę. Zatrudniono George’a Barrisa, który wcześniej odpowiadał za wygląd Batmobilu Adama Westa, oraz za pojazd Munster Koach z serialu „The Munsters”. Zamontował w Pontiacu wiele usprawnień, takich jak dodatkowe spoilery i skrzydła. Obniżono też fotel, przez co kierowca był mniej widoczny i łatwiejszy do zastąpienia kaskaderem.

W latach 80. widzowie byli w szoku widząc samochód jeżdżący bez kierowcy. Tak naprawdę kaskader Jack Gill był ukryty za fotelem, kierując zza niego autem. Zastosowano też specjalne lustro, które go dodatkowo maskowało. Oczywiście technicznie stanowiło to wyzwanie, więc sceny, gdy KITT jechał bez kierowcy, musiały być jak najkrótsze.
CZYTAJ WIĘCEJ: Serial ALF – ciekawostki. „Aktorzy nienawidzili tej lalki, Wright ją zaatakował”
W scenach, gdy włączane było kultowe „turbo boost”, wykorzystywano jeden z samochód rezerwowych. Celowo pokazywano je z boku lub od dołu. Dlaczego? Zazwyczaj miały pokiereszowany przód. Stacja NBC kupowała je od General Motors za symbolicznego dolara, ponieważ były to auta po wypadkach, np. po kolizji z pociągiem. Studio zapłaciło pełną cenę jedynie za główny samochód, tzw. „hero car”.
Podobno firma początkowo nie chciała, by Pontiac Firebird Trans Am był bohaterem serialu. Wyczuła jednak interes, bo nie musiała płacić za utylizowanie powypadkowych samochodów. Co więcej, szefostwo wkrótce zrozumiało, że trafiło na żyłę złota. Gdy rozpoczął się boom na “Nieustraszonego”, czarny model Firebird Trans Am sprzedawał się jak świeże bułeczki. Jeździły nim takie gwiazdy jak m.in. Jay Leno.
Kontynuacje serialu „Nieustraszony” – ktoś się nie bał i…
Jak to w przypadku telewizyjnych hitów bywa, cytryna popularności wyciskana jest do ostatniej kropli. „Niestraszony” nie mógł więc tak po prostu skończyć się na czterech sezonach i przestać zarabiać. W 1985 roku David Dalton, postać która pojawiła się w drugim sezonie, dostał swój własny serial „Code of Vengeance„. W 1991 roku premierę miał film „Nieustraszony 2000” (Knight Rider 2000). Natomiast w 1997 roku wyemitowano serial „Team Knight Rider” (1 sezon).

W styczniu 2008 roku powstał odcinek pilotażowy serialu „Knight Rider”, w którym kierowcą nowego KITT-a zostaje syn Michaela Knighta. Na szczęście skończyło się tylko na jednym sezonie. Nie pomógł nawet Val Kilmer użyczający głosu autu. Był jeszcze film „Knight Rider 2010” (1994), luźno oparty na „Nieustraszonym”, ale niebiosa czuwały nad franczyzą i nie powstał z tego serial jak planowano.
Dlaczego kolejne próby wskrzeszenia marki okazują się porażką?
„W tym serialu wcale nie chodzi o gadający samochód ani o efektowne pojedynki. Istotą jest relacja Michaela z KITT-em. Najważniejsze jest przesłanie – jeden człowiek może wiele zmienić”
– powiedział David Hasselhoff (Heavy Consequences)
Od lat zapowiadany jest wielki powrót „Nieustraszonego”… i to w kinach! Pierwsze wzmianki o projekcie pojawiły się już w 2002 roku. W 2006 roku rolę główną odrzucił podobno Orlando Bloom. 8 lat później mówiono o komedii „Knight Rider”, w której mieli zagrać John Cena i Kevin Hart. W 2022 roku studio Spyglass Media, przy współpracy z Atomic Monster, zapowiedziało film „Nieustraszony”, którego scenarzystą został zagorzały fan pierwowzoru T.J. Fixman. Za reżyserię odpowiadać ma James Wan („Aquaman”, „Obecność”).

Czy „Nieustraszony” powróci na fali remaków i rebootów? Dzisiaj na nostalgii i sentymencie zarabia się przecież krocie. do tego „Knight Rider” jest dostępny i oglądany na platformach streamingowych, a co jakiś czas ukazują się kolejne kolekcjonerskie wydania DVD, np. z niepublikowanym scenami. Czy to wystarczy, by powrót Michaela Knighta miał sens? Marc Bernardinn na łamach „Entertainment Weekly” napisał, że „Nieustraszony to relikt z dawnych i prostszych czasów, gdy widzowie po prosty wymagali mniej od seriali”. Tom Shales w „The Washington Post” stwierdził, że serial może jedynie „dodać gazu i wjechać prosto w ścianę”.
David Hasselhoff kilka lat temu wyznał, że ma wielki magazyn, w którym trzyma rzeczy związane ze swoją karierą, niektóre jeszcze z czasów gdy występował na Broadwayu i londyńskim East Endzie. Wiele z tych rzeczy, w tym replikę serialowego KITT-a, przekazał na aukcje charytatywne.
„W magazynie jest tyle pamiątek, że ciężko się tam poruszać. To jak inne życie, inne światy, inne czasy. Ale to czasy, z którymi ludzie są związani. Dlaczego? Bo mieli dzieciństwo, ale dorośli”
– powiedział David Hasselhoff (Forbes)
źródło: Forbes, Screen Ran, Heavy Consequences, The Gaurdian, The Official David Hasselhoff Website
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram