Jaki wpływ na zdrowie ma czytanie książek? Badania wpływu książek na depresję, mózg i psychikę

Jak czytanie książek wpływa na zdrowie? Siłownia dla mózgu, fitness dla psychiki

Read Time:3 Minute, 35 Second

Czytanie książek to samo zdrowie… dosłownie! Jak wynika z badań, książki są niczym suplementy diety dla ciała i umysłu. Wiesz, że czytając książkę spalasz kalorie jak podczas treningu na siłowni? Mózg można „przypakować” niczym bicepsy lub mięśnie brzucha. Czytając książki możesz nawet przedłuć sobie życie.

Czytanie książek jest dobre dla zdrowia i dosłownie zmienia człowieka. Udowodniono, że regularne czytanie wzmacnia zdrowie psychiczne, rozwój intelektualny oraz kreatywność. Poprzez stymulację neuronów lustrzanych, np. czując emocje książkowych bohaterów, rozwijamy empatię oraz relacje interpersonalne. Brytyjski ekspert Sir Roger Scruton propaguje czytanie książek jako środek łagodzący objawy depresji.

Książki mogą również pomóc w rozwoju osobistym poprzez przedstawienie różnych historii życiowych i inspirujących postaci. Czytanie biografii i autobiografii pozwala na poznanie różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami oraz motywacji do osiągania celów. Książki mogą również pomóc w budowaniu empatii i zrozumieniu innych ludzi, co może wpłynąć na rozwój osobisty i budowanie lepszych relacji interpersonalnych

– wyjaśnia wzasiegu.pl.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Czytanie przedłuża życie? Kto czyta żyje dwa razy

Jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Naukowcy z Uniwersytetu Yale udowodnili, że osoby czytające regularnie, żyją statystycznie o 2 lata dłużej niż osoby, które nie czytają wcale. Okazuje się, że czytając już 3,5 godziny tygodniowo, ograniczamy ryzyko przedwczesnej śmierci o 23 procent. Wykazano również, że regularne czytanie książek zmniejsza ryzyko zachowania na Alzheimera.

The National Institute on Aging zaleca, by z wiekiem czytać coraz więcej. Pozwoli to dłużej zachować sprawność umysłową. Podczas badań przeprowadzanych w 2013 roku przez Rush University Medical Center odkryto, że seniorzy, którzy latami poddawali swój mózg treningom takim jak czytanie książek, rzadziej zmagali się z blaszką miażdżycową i zwyrodnienieniami neurowłókienkowymi (splątki neurofibrylarne).

Poczytaj i się uspokój. Bez nerwów

Czytanie to remedium na przeciążenie informacyjne. Zagłębienie się w lekturę pomaga w redukcji stresu i uczucia lęku (nawet o 69% po 6 minutach czytania). W 2009 odkryto, że czytanie książek przez 30 minut może obniżyć ciśnienie tętnicze w podobnym stopniu co joga.

Książki relaksują i zapewniają spokojniejszy sen, więc czytanie do poduszki jest wskazane. Powinna to być jednak książka papierowa, bo światło z ebooków, tabletów lub komputera ma negatywny wpływa na sen, zaburzając rytm dobowy.

Czytanie książek jak siłownia dla mózgu

Mózg to mięsień, który trzeba ćwiczyć. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Emory w Atlancie w 2013 roku wykazały, że podczas czytania książek w mózgu pobudzają się obszary odpowiedzialne za orientację przestrzenną i rozpoznawanie twarzy.

Stymulowanie mózgu czytaniem to dosłownie trening obszarów odpowiedzialnych za zapamiętywanie i koncentrację. Przykładowo, czytając o jedzeniu, możemy uaktywnić obszary mózgu, które pobudzają się w czasie spożywania potraw. Jak dodaje stronazdrowia.pl, czytanie książek to dosłownie niezła gimnastyka, bo pół godziny czytania pozwala spalić około 40 kcal.

Co istotne, gdy odkładamy książkę, neurony pracują jeszcze nawet przez 12 godzin przesyłając informacje i poprawiając neuroplastyczność mózgu. Przeczytana książka ma wpływ na pracę mózgu i utrzymuje zwiększoną aktywność kory seomatosensorycznej przez ok. 5 dni.

Eksperci przekonują, że już nawet jedna przeczytana powieść może przyczynić się do powstania nowych połączeń pomiędzy neuronami w mózgu. Stymulowanie tego organu do wydajniejszej pracy pozwala na to, by lepiej funkcjonował i stale się rozwijał. Proces ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza dla dzieci, które dzięki czytaniu nie tylko lepiej myślą, są inteligentniejsze, stają się bardziej kreatywne i pobudzają wyobraźnię, ale także mogą być bardziej empatyczne

– zaleca Monika Piorun z portalu stronazdrowia.pl

Wpływ czytania książek na inteligencję i rozwój

Jak udowodniono w badaniach, regularne czytanie rozwija myślenie analityczne. Książki zwiększają zasób słownictwa i podnoszą poziom wiedzy ogólnej. Osoby czytające książki lepiej wypadają w testach na inteligencję oraz mogą pochwalić się wyższym poziomem inteligencji emocjonalnej.

Czytanie kieruje każdego człowieka w stronę nieustannego rozwoju. Zachodzące w sytuacji czytania mechanizmy psychologiczne, takie jak: identyfikacja z bohaterem lub z sytuacjami, projekcja, kompensacja, modelowanie, racjonalizacja, fantazjowanie sprzyjają wzbudzeniu w czytelniku emocji –

wyjaśnia dr Wanda Matras-Mastalerz / prezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego dla RMF24

Źródła: Wzasiegu.plbuki.org.plstronazdrowia.pl, healthline.com

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

One thought on “Jak czytanie książek wpływa na zdrowie? Siłownia dla mózgu, fitness dla psychiki

Comments are closed.