Na zachodzie bez zmian - Netflix nakręcił ważny film wojenny

„Na Zachodzie bez zmian” – Netflix zrobił ważny film [RECENZJA]

Read Time:1 Minute, 30 Second

„Na Zachodzie bez zmian” to film o porażce. Przegrywają w nim wszyscy. Obie strony konfliktu, dowódcy, cywile, żołnierze. Przegrywa człowiek. Netflix nakręcił film ważny i ponadczasowy, który ma potencjał, by COŚ zmienić. Niestety, tak się jednak nie stanie…

I wojna światowa pochłonęła kilkanaście milionów ofiar. Żołnierze ginęli w okopach, często walcząc o kilkaset metrów ziemi, które i tak zaraz tracili. Bezsensowny konflikt, masowe trwonienie życia, a to wszystko dosłownie PO NIC. Film „Na Zachodzie bez zmian” Netflixa obrazuje to bardzo dosadnie. Nie jest to wierna ekranizacja powieści Ericha Marii Remarque’a o tym samym tytule z 1929 roku. To jednak jeden z najmocniejszych filmów antywojennych.

„Na Zachodzie bez zmian” – niemiecki film o ludzkiej psychice

Historia młodego niemieckiego żołnierza jest pełna zezwierzęcenia, strachu i histerycznej walki o przetrwanie. Jednak najbardziej uderzają sceny np. gdy żołnierz dostaje mundur po poległym i zastanawia się skąd te dziury. Żołnierz gotowy oddać życie za kradzione jajka. Dowództwo informujące żołnierza jak długo według wyliczeń przeżyje w okopach. Niespełnione obietnice i marzenia. Listy do rodziny, które nigdy nie dotrą. Zrujnowana moralość dziecka.Bez heriozmu, patosu i ideałów. I wojna światowa na ekranie jeszcze nigdy nie była tak brutalna.

Ciężko mówić tu o „bohaterach”. Są po prostu ludzie, którzy muszą stać się mordercami, by przeżyć. W papierach są tylko „numerkami”, którymi żonglują politycy, odpoczywający przy suto zastawionych stołach daleko od frontu. Reżyser Edward Berger pokazał drogę tych żołnierzy od naiwności i euforii, przez zezwierzęcenie i wściekłość, aż w końcu po zobojętnienie. To właśnie ludzka psychika jest główną protagonistką filmu.

Na Zachodzie pozostanie bez zmian

Niestety, chociaż literacki pierwowzór powstał prawie 100 lat temu, wciąż jest aktualny. I niestety, prawdopodobnie za kolejne 100 lat również będzie na czasie i znów będzie można powiedzieć „na Zachodzie bez zmian”.

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów

źródła obrazu

  • Na zachodzie bez zmian – Netflix nakręcił ważny film wojenny: Netflix - screen