Książki

Kandydatka w USA pali książki miotaczem ognia. „Zniszczę wszystkie”

Read Time:3 Minute, 3 Second

To już wojna kulturowa w USA? Książki są masowo zakazywane w szkołach, a tysiące tytułów znika z bibliotek. Republikańska kandydatka na sekretarza stanu Missouri idzie jednak dalej. Publicznie pali książki miotaczem ognia.

Książki w USA wrogiem publicznym? W kolejnych stanach tysiące książek jest zakazywanych w szkołach i usuwanych ze szkolnych bibliotek. Jak alarmuje Biuro Wolności Intelektualnej Amerykańskiego Stowarzyszenia Bibliotek (ALA’s Office of Intellectual Freedom), w 2022 r. w USA zakazano 2571 pozycji. Krucjata przeciwko książkom właśnie się zaogniła… i to dosłownie.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Kandydatka pali książki. Zapowiada niszczenie literatury z wątkiem LGBT

Valentina Gomez, 24-letnia kandydatka republikanów na sekretarza stanu Missouri, czuje palącą potrzebę, by zwalczać literaturę. Opublikowała na Twitterze nagranie wideo, na którym książki pochodzące z lokalnej biblioteki publicznej potraktowała miotaczem ognia. Spalę je wszystkie – zapowiada Gomez. Książki, które zniszczyła przed kamerą to  “Queer: The Ultimate LGBTQ Guide for Teens” i “Naked: Not Your Average Sex Encyclopedia”.

Kandydatka ogłosiła krucjatę przeciwko książkom, które jej zdaniem promują „child grooming” – działania w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, aby zmniejszyć jego opory i później je wykorzystać. Gomez zapowiedziała dalszą eksterminację książek o tematyce LGBTQ, gdy tylko wygra wybory. Maicoll Gomez, dyrektor jej kampanii, w oświadczeniu cytowanym przez NBC News, w pełni poparł jej działanie.

Chcesz być gejem? Dobrze, bądź gejem. Po prostu nie rób tego w pobliżu dzieci. Przestań umieszczać w bibliotekach książki o seksualizacji, indoktrynacji i uwodzeniu dzieci. Dzieci muszą uczyć się matematyki, nauk ścisłych, rozwijać swoje umiejętności społeczne, dbać o kondycję, jednocześnie chroniąc swoją niewinność. A nie uczyć się ideologii, które radykalna lewica uwielbia im wciskać. Jestem przeciwny wszelkim drag show wokół dzieci, flagom w klasach, nauczycielom z zaimkami, ludziom chcącym „zmienić” płeć i ludziom, którzy nie potrafią nawet zdefiniować, czym jest kobieta. Jeśli genitalia nie definiują płci, to w jaki sposób ich usunięcie ją potwierdza? Boję się tylko Boga.

– powiedział Maicoll Gomez (NBC NEWS)

Cenzura książek w USA. Zakazana nawet Biblia

Niegdyś za zakazywanie książek w USA odpowiadali głównie liderzy religijni. Dziś 30 procent wszystkich prób cenzury książek jest podejmowanych przez rodziców. 17 procent prób podejmują grupy polityczne lub religijne. Jeden z rodziców w wywiadzie dla NPR wyjaśnił, że „nie każde dziecko jest gotowe na pewne treści i konieczne jest decydowanie o tym, co może czytać”.

Większość pozycji znika ze szkół i szkolnych bibliotek z powodu przemocy i wątków LGBTQ+, ale nie brakuje tytułów które obrywają za poruszenie tematów zdrowotnych, historycznych, a także traktujących o śmierci i żałobie, krytykujących Amerykę oraz „wywołujących poczucie dyskomfortu”. Jak informuje PEN America, w amerykańskich szkołach trwa głównie krucjata przeciwko książkom poruszającym problemy związane z kolorem skóry i orientacją.

Ofiarą cenzury padła nawet „Biblia”. W 2023 r. w jednym z okręgów Utah została zakazana na wniosek rodziców ze względu na przemoc i wulgarność. Komisja, do której odwołali się dyrektorzy szkół, finalnie zdjęła z „Biblii” zakaz. Teraz pod ostrzałem jest „Księga Mormona” z powodu scen bitew, porwań i dekapitacji.

Szkoła na Florydzie zakazała opowiadania “And Tango Makes Three” (Z Tango jest nas troje), napisanego przez Petera Parnella i Justina Richardsona. Jest oparte na prawdziwej historii dwóch pingwinów (samce), które w nowojorskim Central Park Zoo przygarnęły i wychowały pisklę. 

Członkowie konserwatywnych stowarzyszeń skrzykują się w mediach społecznościowych, wysyłają petycje do lokalnych władz, szkół, potrafią także składać skargi na policji, jeśli – ich zdaniem – władze okręgowe nie reagują wystarczająco szybko. Większość tytułów, które chcą zakazać, dotyczy kwestii rasowych lub społeczności LGBT+

– podaje Gazeta Wyborcza.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów