Pax nowy Mały Książę, ale czy na pewno książka dla dzieci?

Sara Pennypacker – Pax [RECENZJA] Na pewno książka dla dzieci?

Read Time:56 Second

Czy „Pax” to na pewno książka dla dzieci? Pod pozorem bajki porusza bardzo dorosłe i trudne tematy. Wyciska łzy, budzi gniew i skłania do refleksji. Sara Pennypacker stworzyła nowego „Małego Księcia”?


Chłopiec i oswojony przez niego lis Pax zostają brutalnie rozdzieleni. Mimo wojny i dzielących ich setek kilometrów, pragną się odnaleźć. Nie spodziewajcie się disneyowskiej sielanki. Świat w „Paxie” jest brutalny, zgorzkniały, pełen śmierci i zła, jakby wyjęty z wyobraźni Guillermo del Toro. Każdego z bohaterów czeka podróż pełna bólu i poświęcenia, ale też nadziei i ciepła. Pennypacker jest mistrzynią w dawkowaniu tych „dobrych momentów”.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Pax to nowy Mały Książę? Sara Pennypacker wzrusza i przeraża


„Pax” to dwa spojrzenia na rzeczywistość – oczami lisa walczącego w lesie o przetrwanie oraz oczami chłopca, który ucieka z domu, by odnaleźć przyjaciela. Wszędzie grasują drapieżniki i „ludzie chorzy na wojnę”, wybuchają bomby, ale lis i chłopiec robią wszystko, by znów się spotkać. Czy jednak po tym czego doświadczą i jak się zmienią, będą mogli jeszcze żyć razem?

  „Pax” jest piękną i dojrzałą opowieścią o przyjaźni, odpowiedzialności i odkrywaniu własnej drogi. To smutna książka, które wiele uczy o radości.
 
„Pax położył się obok niego i mocno się przytulił. Mógł mu zaoferować jedynie swoje towarzystwo, ale nic innego nie było potrzebne.”

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów