Stephen King - Outsider [RECENZJA]. Ten horror deklasuje najlepsze książki Stephena Kinga z ostatnich lat?

Stephen King – Outsider [RECENZJA] – horror nie kończy się na ostatniej stronie książki

Read Time:2 Minute, 9 Second

Stephen King wciąż potrafi pisać dobre książki. „Outsider” (2018) to jedna z najlepszych powieści Kinga. Ten horror nie kończy się na ostatniej stronie.

Stephen King w szczytowej formie. „Outsider” to horror, który może stawać na podium z takimi powieściami jak „To”, „Miasteczko Salem” czy opowiadaniami ze zbioru „Nocna Zmiana”. To też książka idealna dla osób, które chciałaby zacząć przygodę z Kingiem lub wcześniej odbiły się od typowej „kingowszczyzny” z powodu mozolnych wstępów i nadmiernego budowania głębi psychologicznej. Tym razem King nie bawi się w rozwleczone wprowadzenie, psychoanalizy i pogadanki o dojrzewaniu. Zło uderza natychmiast.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

„Rzeczywistość to cienki lód, po którym większość ludzi ślizga się przez całe życie, ani razu, do samego końca, pod niego nie wpadając”.

Stephen King w formie. Outsider to prawdziwy horror

W parku znaleziono zwłoki dziecka. Zabójcą okazuje się lubiany trener szkolnej drużyny Terry Maitland. Testy DNA, świadkowie, nagrania z kamer – wszystko potwierdza, że dokonał makabrycznej zbrodni. Czy jednak możliwe, że przebywał w dwóch miejscach jednocześnie? Sprawa robi się tak mroczna i zagmatwana, że do akcji musi wkroczyć znana z innych powieści Stephena Kinga Holly Gibney.

Wartki kryminał płynnie przechodzi w horror. Początkowo śledztwo wydaje się proste, poszlaki łączą się w spójną układankę. I nagle King wywraca stolik. Myli tropy. Poddaje w wątpliwość kolejne oczywistości. Sugestiami podsyca lęki. Wie, że wystarczy spuścić wyobraźnię czytelnika ze smyczy, a sama zrobi robotę.

Stephen King Outsider
Outsider to najlepsza książka Stephena Kinga od wielu lat

„Outsider” to niepokój. Poczucie zagrożenia nieustannie narasta, a fabuła sączy się jak osocze z krwistego steku. Czy demoniczny El Coco, zwany też Pożeraczem Smutku, naprawdę istnieje? Przerażający jest nie sam potwór, ale świadomość jego obecności, modus operandi i nieznana natura. Jesteśmy obserwowani? Tuż obok nas mogą żyć istoty wymykające się logice i w każdej chwili możemy stanąć oko w oko z czymś czego nie będziemy w stanie pojąć. Wygodnie umościliśmy się w naszym uporządkowanym świecie, ale może tak naprawdę weszliśmy na czyjeś terytorium?

King „Outsiderem” trzyma za gardło do samego końca. To bezwzględna historia o ludziach i ich lękach. Opowieść o zderzeniu potęgi rozumu z niewytłumaczalnym. Jedna z najstraszniejszych książek Kinga.

Książka została zekranizowana. Na platformie HBO dostępny jest serial „Outsider”. Jako Ralph Anderson wystąpił Ben Mandelsohn. To jedna z najlepszych ekranizacji powieści Stephena Kinga.

„Dziwne, jakie rzeczy się zauważa, kiedy cały twój dzień – całe twoje życie – nagle leci z urwiska, którego istnienia nawet nie byłeś świadom”.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów