Komiks "Maus" zakazany. Cenzura historii w szkole w USA

Komiks „Maus” zakazany. Cenzura w USA, holokaust i historia zbyt kontrowersyjne

Read Time:1 Minute, 34 Second

Komiks „Maus” wykreślony z programu nauczania przez szkołę w USA ze względu na „nagość i profanację”. Historia II wojny światowej i holokaust zbyt kontrowersyjne?

Cenzura komiksów i literatury w USA. Tym razem w szkole w Tennesee zakazano powieści graficznej „Maus”. Decyzję podjęto z powodu użytego w komiksie sformułowanie „God damn” oraz widocznej nagiej pierś u myszy. Nieoficjalnie mówi się o dążeniach to zakazania komiksu Arta Spiegelmana w całym kraju. Autor uważa, że „decyzja jest orwellowska”.

 „Maus ukazuje wisielców, mordowanie dzieci, dlaczego system edukacji miałby to promować? To nie jest ani mądre, ani zdrowe” – komentuje rada szkoły w Tennesee.

Zakazany komiks Maus znów bestsellerem

Efekt zakazu? 1. miejsce listy bestsellerów Amazona. Rozdawane są darmowe egzemplarze, a jeden z profesorów oferuje darmowy kurs online poświęcony „Mausowi”.

„Maus” to biograficzna powieść graficzna o Władku Spiegelmanie, który przeżył Holokaust. Lekka forma i dziecinne rysunki początkowo wywołują uśmiech, ale powoli zmieniają się w horror, gdy myszy są masowo mordowane przez drapieżniki. Kolejne panele obrazują zagładę Żydów i piekło okupacji, obozy Auschwitz i Dachau, szmalcowników, komory gazowe, getto, selekcje doktora Mengele oraz marsze śmierci.

Spiegelman przedstawił Holokaust z perspektywy małżeństwa, które desperacko walczy o to, by się nie rozdzielić. To ukazanie Holokaustu z punktu widzenia jednostki, którą odarto z dostatniego życia i staje się zaszczutą ofiarą. Kryje się w śmietnikach, by uniknąć wysłania do komory gazowej.

Komiks "Maus" zakazany. Cenzura historii w szkole w USA
Komiks „Maus” zakazany. Cenzura historii w szkole w USA

Historia Holokaustu jest tłem dla relacji Władka i Andzi. On nie tylko musi kombinować, by zdobyć w Auschwitz np. chleb i sznurek do spodni, ale chce zwiększyć szanse swojej żony na przeżycie.

„Maus” jest też historią o tym jak wojna zmieniła Władka. Głód, nieustanna bliskość śmierci i utrata bliskich, to traumy, które dręczą go do końca życia, niszcząc jego relacje z rodziną. Przeżycie wojny to nie koniec walki.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram.

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów

źródła obrazu