„Wydział zabójstw. Ulice śmierci” to coś więcej niż literatura faktu i reportaż o pracy policji

David Simon – Wydział Zabójstw – recenzja książki – życie strzela z dużego kalibru

Read Time:1 Minute, 22 Second

Życie pisze najciekawsze i najbrutalniejsze scenariusze. David Simon (twórca serialu „The Wire”) przez rok skrupulatnie dokumentował pracę policjantów z wydziału zabójstw w Baltimore. W reportażu „Wydział zabójstw. Ulice śmierci” obnażył mroczną stronę sprawiedliwości. Associated Press opisuje tę książkę jako „arcydzieło dziennikarstwa” i nie jest to pean przesadzony.

„Wydział zabójstw. Ulice śmierci” to książka bezlitosna. David Simon bez cenzury przedstawił policyjne procedury, oględziny miejsc zbrodni, sekcje i przesłuchania. Wyjaśnił jak „czyta się ulicę”, prowadzi śledztwa i zbiera dowody, by później niejednokrotnie ponieść porażkę w sądzie. To także historia o tym jak mordercy pozostają bezkarni. Żaden kryminał nie zapewni aż takiej dawki wiedzy z zakresu kryminalistyki, ale Simon daje też coś więcej.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Wydział Zabójstw mocniejszy niż seriale kryminalne. Gdzie jest sprawiedliwość?

David Simon nie tylko opisał techniczne kulisy śledztw, ale przeniknął też do umysłów funkcjonariuszy. Daleko im do bohaterów. Jak zachowują zdrowy rozsądek codziennie obcując z przemocą i śmiercią? Jaką cenę płacą za zaangażowanie i walkę z bezdusznym systemem? Jak radzą sobie z porażkami i przepracowaniem? Nie mają technologii rodem z serialu CSI, więc w poszukiwaniu dowodów po prostu grzebią w śmieciach i babrają się we krwi. Oddają życie, by finalnie przegrać z niedofinansowaniem oraz niekompetencją przełożonych i ławy przysięgłych. Czy w wydziale zabójstw jest jeszcze miejsce na poczucie sprawiedliwości?

„Wydział zabójstw…” to ponure, gorzkie i do bólu wnikliwe dziennikarstwo. Simon pokazał ludzką twarz amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Jest to twarz cyniczna, brudna i pełna blizn.

Tej twarzy się nie zapomina.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów