Sue Black - co mówią zwłoki - recenzja książki o śmierci i antropologii sądowej

Sue Black – Co mówią zwłoki – recenzja książki o śmierci nie śmiertelnie poważnie

Read Time:1 Minute, 27 Second

Co mówią zwłoki? Okazuje się, że są wyjątkowo rozgadane. Sue Black w przystępny sposób ujawnia mroczne sekrety prosektorium. Śmierć bez tajemnic?

Najważniejsze w człowieku jest jego wnętrze. Sue Black dobrze o tym wie, bo jest antropologiem sądowym i przeprowadza sekcje zwłok. W książce „Co mówią zwłoki”, opowiadając ze szczegółami o swoim fachu, nie traktuje jednak śmierci jedynie jako proces fizyczny. To przede wszystkim świetna książka o życiu.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Co mówią zwłoki? Sue Black i antropologia sądowa nie śmiertelnie poważnie

Dla Sue Black każde ciało to misterne dzieło sztuki. Każde badane zwłoki to to przede wszystkim pasjonująca historia. Okazuje się, że nawet pojedynczy włos opowiada ze szczegółami o życia właściciela.

Choć bywa makabrycznie, Sue Black podaje anatomiczny horror z lekkością i nie zawsze traktuje śmierć śmiertelnie poważnie. „Co mówią zwłoki” czyta się jak wartką powieść kryminalną, a nawet w prosektorium jest miejsce na uśmiech. Jednak już rozdziały o wyjaśnianiu zagadek zbiorowych mordów w Kosowie i ustalaniu tożsamości ofiar tsunami w Tajlandii, są zabójczo poważne.

Nie samą śmiercią człowiek żyje. Sue Black opowiada też o przygotowaniach do pożegnania bliskich oraz o radzeniu sobie z ich stratą. Na przykładzie swojego wujka i rodziców z szacunkiem opisuje emocjonalną stronę odchodzenia. Prywaty jest tutaj sporo… może nawet za dużo?

„Co mówią zwłoki” to nie tylko bogate źródło wiedzy i literatura faktu oswajająca ze śmiercią. To autobiografia zawodowa i autoterapia dla Sue Black, która zaczynała jako nastolatka pracująca w sklepie mięsnym, by wkrótce stać się światowej klasy ekspertem od anatomii.

I chociaż to książka o śmierci, to po jej przeczytaniu… chce się żyć!

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów