H.P. Lovecraft - życie prywatne jak opowiadania i zew Cthulhu? Ciekawostki o Lovecrafcie

H.P. Lovecraft – życie jak horror? Ciekawostki o twórcy Cthulhu

Read Time:4 Minute, 43 Second

Skąd Howard Phillips Lovecraft czerpał inspiracje? Okazuje się, że Cthulhu to… samo życie! Samotnik z Providence był postacią wyjętą rodem z horrorów? A może po prostu potrzebował pomocy?

Howard Phillips Lovecraft urodził się 20 sierpnia 1890 roku o godzinie 9 rano w domu przy 194 (później 454) Angell Street w Providence. Jego życie, tak jak twórczość, to istny dom wariatów… dosłownie. Ojciec i matka trafili do tego samego szpitala psychiatrycznego. Winfield Scott Lovecraft został zamknięty w Butler Hospital, gdy przyszły król horroru miał 3 lata. Podobno „krzyczał, szarpał się, twierdził, że Murzyni gwałcą jego żonę”. Umarł 5 lat później. Podejrzewano, że jego psychoza wynikała z kiły, ale nigdy tego nie potwierdzono. Wkrótce Sarah Susan Phillips Lovecraft do trafiła do tej samej instytucji i przez 2 lata pisała listy do syna. Zmarła w wyniki komplikacji po operacji pęcherzyka żółciowego.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Był genialnym dzieckiem. Recytował wiersze przed ukończeniem trzeciego roku życia i nauczył się czytać w wieku lat czterech. Grał na skrzypcach, kochał poezję. Chciał być astronomem, ale przez problemy zdrowotne (nasiliły się po śmierci babci) opuszczał szkołę. Z powodu załamania nerwowego nie skończył liceum. Od 6. roku życia cierpiał na parasomnię. Śnił o potworach (nightgaunts), które później opisywał. Niektórzy twierdzą, że Cthulhu był efektem… nienawiści Lovecrafta do owoców morza!

26 stycznia 1896 roku zmarła babcia Lovecrafta od strony matki. Dom pogrążył się w żałobie i od tego momentu zaczęły się u chłopca poważniejsze problemy ze zdrowiem. Ciężko mu było znieść ponurą atmosferę domu, stał się nerwowy i zaczął miewać koszmary (to wtedy po raz pierwszy przyśniły mu się skrzydlate diabelstwa zwane “nocnymi zmorami“, które wykorzysta m.in. w powieści Ku nieznanemu Kadath śniąca się wędrówka” – podaje strona hplovecraft.pl.

H.P. Lovecraft był postacią jak z horroru?

Zwykł wychodzić z domu dopiero po zmroku. Nie był wampirem, lecz cały dzień zajmował się pisaniem i czytaniem. Jak podają źródła, z tego powodu był blady i wychudzony. Nawet jego matka, gdy był mały twierdziła, że jest „groteskowy” i żartowała, by nie pokazywał się ludziom. Dodatkowo jego dziadek opowiadał mu przerażające historie, a w wieku 8 lat zafascynował go Edgar Alan Poe.

“To był mój upadek, w wieku ośmiu lat ujrzałem, jak błękitny firmament Argos i Sycylii pogrąża mrok miazmatycznych wyziewów grobowca”

Inspirowały go też koty. Twierdził, że „są perfekcyjnym symbolem piękna, który można czcić”. Dodatkowo, podziwiał Hitlera i wyższość białej rasy, a także gardził chrześcijaństwem.

H.P. Lovecraft – życie jak horror? Ciekawostki o twórcy Cthulhu

Praca, listy i Charlie Chaplin

W 1924 roku dostał zlecenie od Weird Tales, by być ghostwriterem dla magika Harry’ego Houdiniego. Historię o porwaniu w Egipcie “Imprisoned With the Pharaohs” („Uwięziony wśród Faraonów”) nazwał „bzdurami”, ale przyjął zlecenie. Houdini chciał zaoferować mu kolejne zlecenia, ale zmarł w 1926 roku.

H.P. Lovecraft – zdjęcie

H.P. Lovecraft pisał nałogowo listy do przyjaciół, fanów i początkujących pisarzy. Wśród adresatów byli m.in. Robert Bloch („Psycho”), Henry Kuttner („The Dark World”), Robert E Howard (Conan Barbarzyńca) i poeta Samuel Loveman. Napisał prawie 100 000 listów. Często omijał posiłki, by zaoszczędzić pieniądze na korespondencję. Co ciekawe, listy datował na 200 lat wcześniej.

Robert Bloch zabił Lovecrafta w opowiadaniu “Shambler  from the Stars”. W ramach rewanżu, Lovecraft zabił go w tekście „The Haunter of the Dark”.

Lovecraft był fanem filmów Charliego Chaplina. Napisał nawet wiersz fanowski „To Charlie of the Comics”, który bardzo spodobał się Chaplinowi.

Jestem tak znudzony ludzkością i światem, że nic nie jest mnie w stanie zainteresować, chyba że znajdę co najmniej dwa morderstwa na stronie lub przeczytam o jakichś potwornościach rodem z nieznanych przestrzeni – pisał w jednym z listów Lovecraft.

Życie łóżkowe Lovecrafta – w książkach horrror, w sypialni dramat?

Poślubił Sonię Greene, ale ich związek przetrwał dwa lata. Wyznała, że Lovecraft był osobą aseksualną, do ślubu prawiczkiem, a ich pożycie praktycznie nie istniało. Co więcej, wychowany w duchu purytańskim, zbliżenie płciowe uważał za „akt nieczysty”. Niektorzy twierdzą, że Lovecraft był kryptohomoseksualistą i zwracają uwagę na jego bliską przyjaźń z Samuelem Lovemanem. Być może miał obniżone libido z powodu stanów depresyjnych i nerwicy. Według niechktórych teorii, cierpiał na genofobię, czyli paniczny lęk przed seksem.

Śmierć Lovecrafta i wpływ na popkulturę

Lovecraft nigdy nie dał rady utrzymać się ze swojej prozy, co jak twierdzą niektórzy, wynikało m.in. z jego kompleksów i braku pewności siebie. Najczęściej publikował swoje opowiadania w „Weird Tales”, gromadząc wokół siebie społeczność lubiącą pulpowe horrory, ale nie zarabiając na tym na życie.

Lovecraft zmarł na raka jelita w 1937 roku. Niemal do samego końca w dziennikach opisywał przebieg choroby. Umarł w biedzie jako szerzej nieznany autor.

Proza Lovecraft przesiąknęła współczesną popkulturę. Szpital Arkham z komiksów o Batmanie zwdzięcza nazwę fikcyjnego miastu z twórczości Lovecrafta, a Cthulhu pojawił się w South Parku zabijając Justina Bibera. Nazwa płyty zespołu Black Sabbath „Behind the Wall of Sleep” została zaczerpnięta z jego prozy. Stephen King przyznał, że Lovecraft to jedna z jego największych inspiracji i chciał nawet kiedyś napisać opowiadanie o poduszce pisarza, która pamiętała jego wszystkie sny.

Lovecraft spoczął na Swan Point Cemetery w grobie z matką. W 1977 roku fani postawili mu osobny nagrobek. W1997 r. ktoś próbował wykopać jego szczątki… ale ich tam nie znalazł! Na ten temat mnożą się historie mroczne jak proza Lovecrafta.

Źródła: the Guardian, Mental Floss, Britannica, www.hplovecraft.pl, Polskie Radio

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów