Jan A.P. Kaczmarek chory. Zbiórka pieniędzy na leczenie. Wybitny polski kompozytor muzyki filmowej i laureat Oscara potrzebuje pomocy.

Jan A.P. Kaczmarek chory. Zbiórka pieniędzy dla kompozytora

Read Time:1 Minute, 53 Second

Jan A.P. Kaczmarek poważnie chory. Ruszyła zbiórka pieniędzy na pomoc dla wybitnego polskiego kompozytora i laureata Oscara. Na co choruje Mistrz?

Jan A.P. Kaczmarek walczy z poważną chorobą. Córka kompozytora Anastazja Davis poinformowała, że na platformie crowfundingowej organizuje zbiórkę pieniędzy na pomoc dla swojego ojca. Przekazała, że Kaczmarek choruje na zanik wieloukładowy lub MSA, czyli poważne schorzenie neurologiczne. Niestety, nie ma lekarstwa ani skutecznego leczenia, następuje degradacja zakończeń nerwowych aż do zatrzymania pracy płuc.

Jan A.P. Kaczmarek nieuleczalnie chory. Pomoc dla kompozytora

Anastazja Davis nie ukrywa, że Jan A.P. Kaczmarek „tej walki nie wygra”, wszelka pomoc medyczna zawiodła, więc zbiórka ma na celu zapewnienie mu komfortu w domu. Obecnie kompozytor nie jest już w stanie samodzielnie się poruszać, a żona i dwójka opiekunów pomagają mu w codziennych czynnościach. Korzysta z wózka inwalidzkiego i nie może zostać w domu sam, ponieważ czasami traci przytomność z powodu wahań ciśnienia krwi. 

Zbiórka pieniędzy dla Jana A.P. Kaczmarka dostępna jest TUTAJ. Jak na razie udało się już zebrać ponad planowane początkowo 10 000 dolarów. Wiadomo, że kompozytor będzie potrzebował m.in. bardziej specjalistycznej opieki pielęgniarskiej, innego opiekuna oraz więcej sprzętu pomocniczego i terapii, które umożliwią mu pozostanie w domu z żoną i dzieckiem

Tata nie jest już również w stanie pracować, a jego żona Aleksandra Twardowska-Kaczmarek musiała zawiesić swoją pracę, ponieważ jest jego głównym opiekunem, co jest pracą na pełny etat. Opiekuje się także ich 7-letnim synem. Stworzyło to dla nich duże obciążenie finansowe, ponieważ walczą o utrzymanie taty tak długo, jak to możliwe, a jego potrzeby rosną. Ja, moje rodzeństwo i jego żona wykorzystaliśmy każdą możliwość i zrobiliśmy, co w naszej mocy, aby pomóc finansowo, ale jego potrzeby nas przerosły – informuje córka kompozytora.

Jan A.P. Kaczmarek to wybitny polski kompozytor muzyki filmowej, który skomponował ścieżki dźwiękowe do ponad 70 filmów pełnometrażowych i dokumentalnych. Współpracował m.in. z Agnieszką Holland, a w 2005 roku zdobył Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”.  

Muzyka Jana A.P. Kaczmarka stała się dźwiękową biżuterią dla takich filmów jak m.in. „Pinokio – opowieść o chłopcu z drewna”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”, „Wojna i pokój”, „Boże skrawki” i „Quo vadis”.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram.

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów