Płyta "Nevermind" i Nirvana pozwana przez dziecko z okładki

Nirvana pozwana przez dziecko z okładki „Nevermind”. Finał sprawy

Read Time:2 Minute, 2 Second

Nirvana i płyta „Nervemind” to jedna z najważniejszych płyt w historii rocka i muzyki grunge. Zawiera takie hity jak „In Bloom”, „Smells like a teen spirit”, „Come as you are”, „Polly” i „Lithium”, których teksty i akordy zna cały świat. Emocje znów budzi jednak okładka płyty Nirvany. Niemowlak z okładki, czyli Spencer Elden, pozwał zespół. Zapadł wyrok w sprawie.

Chociaż płyta „Nevermind” Nirvany miała datę premiery  24 września 1991 roku, to obecnie stała się powodem pozwu sądowego. Dziecko z okładki po latach postanowiło walczyć z zespołem Nirvana o pieniądze. Spencer Elden pozwał Nirvanę o komercyjne wykorzystanie seksualne. Twierdzi, że jego nagie zdjęcie na okładce spowodowało „ekstremalne i trwałe cierpienie”, a także utratę zarobków i „przyjemności z życia”. W pozwie znalazły się oskarżenia o promowanie dziecięcej prostytucji oraz „lubieżne pokazywanie genitaliów niemowlęcia”.

Nirvana pozwana. Bobas z okładki „Nevermind” w sądzie

Spencer Elden pozywając zespół Nirvana za okładkę „Nevermind” domagał się odszkodowania w wysokości co najmniej 150 tys. dolarów od każdego z 15 oskarżonych, w tym żyjących członków zespołu członków zespołu (Dave’a Grohla i Krista Novoselica), zarządcy majątku Kurta Cobaina, byłej żony Cobaina Courtney Love oraz fotografa Kirka Weddle’a. Sąd zdecydował jednak, że Elden żadnych pieniędzy nie dostanie, a w piątek sąd oddalił pozew. Przypominamy, że to kolejny pozew Eldena, który sąd oddalił.

Prawnicy zespołu Nirvana zwrócili uwagę, że Spencer Elden do niedawna cieszył się sławą z powodu swojego zdjęcia na okładce, a do tego wielokrotnie odtworzył zdjęcie w zamian za opłatę, a nawet sprzedawał kopie okładki ze swoim autografem na eBay. Miał również „wykorzystywać swoje zdjęcia na okładce, by uwodzić kobiety”. Uznali roszczenie Eldena za „niepoważne i bezpodstawne”.

Zdaniem sędziego okręgowego Fernando Olguina z Los Angeles, Spencer Elden zbyt długo zbyt długo zwlekał z pozwaniem zespołu. Zrobił to dopiero po 10 latach od momentu, gdy dowiedział się, że jego zdjęcie zdobi album ”Nevermind”.

Nirvana i historia Nevermind

Płyta „Nevermind” Nirvany to drugi album studyjny, który wydał Kurt Cobain z zespołem. Ukazał się pod szyldem Geffen Records. Pismo Rolling Stone umieściło płytę „Nevermind” na 17. miejscu rankingu 500 najlepszych albumów muzycznych wszech czasów.. Album nagrano i zmiksowano w Sound City Studios w Van Nuys w Kalifornii.

Album w Polsce uzyskał status dwukrotnie platynowej płyty. Na całym świecie sprzedaż wyniosła kilkadziesiąt milionów egzemplarzy, a pierwszym singlem była piosenka  „Smells Like Teen Spirit”,, której tekst i teledysk stały się ikoniczne dla muzyki rockowej oraz ery muzyki grunge.

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów