Pitbull, sezon 1 - Patryk Vega stworzył najlepszy polski serial?

Serial PITBULL – zanim Patryk Vega i Patryk Krzemieniecki się rozeszli

Read Time:2 Minute, 8 Second

„Pitbull” to najlepszy polski serial kryminalny? Patryk Vega stworzył najbardziej gorzką produkcję o pracy polskiej policji. To też najbardziej brutalny serial o życiu prywatnym policjantów.

Kiedyś to był Vega. Niestety, zostały tylko blizny po botoksie i niestrawność po ciachu. Człowiek, który zgwałcił poczucie estetyki widza „Niewidzialną Wojną”, kiedyś nakręcił genialny serial dokumentalny „Prawdziwe Psy”. I jako debiutujący „Pitbullem” reżyser pozwolił zajrzeć do niedostępnego świata policjantów z wydziału zabójstw oraz przestępców których ścigają… i z którymi piją wódkę.

W „Pitbullu” nie ma kryształowych bohaterów. Światy policyjny oraz gangsterski się przenikają, momentami trudno je odróżnić i „trzeba wiedzieć gdzie jest barykada”. Serial garściami czerpie z formuły dokumentu, więc Vega pokazuje świat z bardzo bliskiej perspektywy. Jak podsumował Janusz Gajos, „to nie film policjantach i złodziejach, ale film o prawdziwym życiu”.

„Samotność to jest wtedy, jak każdy tramwaj jest dobry, bo gdziekolwiek nie pojedziesz to samo cię czeka”

Serial Pitbull brutalny jak życie. Polskie true crime

Fabułę pierwszego sezonu „Pitbulla” oparto na prawdziwych wydarzeniach. Pierwowzorem niektórych policjantów z warszawskiego wydziału zabójstw jest Sławomir Opala, który w prawdziwym życiu m.in. po alkoholu postrzelił swoją ciężarną żonę. Jacek Braciak jako Romuś posłużył do opowiedzenia historii o krwawym napadzie na Kredyt Bank. Antagonista Said istniał naprawdę, a jego ormiańska mafia terroryzowała handlarzy na Stadionie Dziesięciolecia.

Pod adresem Vegi padły zarzuty, że m.in. przesadził ze scenografią, bo przecież na żadnej komendzie policji nie ma tak starego wyposażenia. Okazało się jednak, że pierwszy sezon „Pitbulla” był kręcony w prawdziwej komendzie w „naturalnych warunkach”.

Policjanci z pałacu Mostowskich najtrudniejsze walki toczą w życiu prywatnym. Alkoholizm, samotność, brak pieniędzy, przemoc domowa, walka z żoną o dziecko, rozpadające się związki, poniżający jednostkę system. Najbardziej brutalne w „Pitbullu” nie są morderstwa, ale np. to jak przekazać żonie czekającej na męża, że już nie wróci do domu, bo zabili go bandyci.

Obsada „Pitbulla” to istny dream team. U Vegi zagrali m.in. Marcin Dorociński, Janusz Gajos, Weronika Rosati, Jacek Braciak, Joachim Lamża, Andrzej Grabowski, Rafał Mohr, Krzysztof Stroiński, Janusz Chabior i Michał Kula. Danuta Stenka i Małgorzata Foremniak za „Pitbulla” zasługują na szpaler Oscarów.

Serial warto uzupełnić dokumentem „Prawdziwe Psy” i książkami Patryka Vegi, w których przeprowadził wywiady z policjantami.

Gdzie jest dzisiaj Vega? Zapowiada karierę w Hollywood niczym zespół Bayer Full trasę koncertową po Chinach. Jak to się skończy? Patryk Krzemiecki już wie, ale Patryk Vega chyba jeszcze nie…

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram.

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów