Anatomia zła

Anatomia zła – Dr Michael H. Stone – recenzja książki

Read Time:2 Minute, 33 Second

„Anatomia zła” to książka o mordercach, sadystach, psychopatach… i o tobie?

Książka „Anatomia zła” to cegła. I to taka, którą dostaje się od autora prosto w głowę. Dr Michael H. Stone dokonał analizy umysłów ponad 600 degeneratów, takich jak np. Jeffrey Dahmer, próbując zrozumieć dlaczego dopuścili się czynów rodem z horrorów. Jak rodzi się zło w człowieku? Czy da się zdefiniować „zło absolutne”? Czy zło jest nieuniknione i czy każdy jest potencjalnie zły? „Anatomia zła” jest niezwykłą podróżą po mrocznych zakamarkach ludzkiej psychiki. Podróż trudna i w jedną stronę.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Anatomia zła – skąd się biorą psychopaci?

Książka „Anatomia zła” zaczyna się mocnym ciosem w postaci próby zdefiniowania zła. Dr Michael H. Stone serwuje przelot od czasów biblijnych poprzez Freuda do współczesności. A to dopiero początek, bo w ten krwisty literacki stek dopiero się wkrajamy. Chociaż mamy do czynienia ze skrupulatną analizą, jest to mięsista literatura faktu, na pograniczu true crime, dynamicznego reportażu, thrillera i pełnego emocji podręcznika do psychologii. Wiwisekcja potworów do ostatniej strony pozostaje pasjonującą opowieścią o człowieku.

„Anatomia zła” to m.in. próba jego gradacji (22 kategorie), rozważania czy istnieją zbrodnie bez zła, kim są mordercy bez cech psychopatycznych i co jest iskrą inicjującą zbrodnię? Dlaczego Fred Coe stał się potwornym gwałcicielem? Dlaczego Kenneth Parnell dokonywał zbrodni na dzieciach? Czy nasz poczciwy sąsiad, który muchy by nie skrzywdził, nagle może zmienić się w „moralne zombie” i dokonać makabrycznej zbrodni?

CZYTAJ WIĘCEJ: Literatura faktu – dobre książki, mocne reportaże i historie bez cenzury TOP 13

Dr Michael H. Stone Anatomia Zła
Dr Michael H. Stone Anatomia Zła

CZYTAJ WIĘCEJ: „Co mówią zwłoki ” – nie tylko opowieści z prosektorium

Celem tej książki jest zrozumienie zła. Zupełne wyjaśnienie zła byłoby zbyt ambitnym zdaniem. Żywię jednak pogląd, że możemy odkryć sens znacznej części tego, co kryje się pod pojęciem zła, choć pozostaną obszary, które nadal będą wprawiać nas w zdumienie

– wyjaśnia dr Michael H. Stone we wstepie do „Anatomii zła”

Pasjonujące studium zła

Michael H. Stone to amerykański psychoanalityk, profesor psychiatrii oraz autor licznych badań poświęconych typom osobowości. W latach 2006-2007 prowadził program telewizyjny „Most Evil”, a poza tym jest związany z Uniwersytetem Columbia w Nowym Jorku. Doktor Otton F. Kernberg w posłowiu zwrócił uwagę na znaczący wkład Stone’a w rozwój psychiatrii polegający m.in. na uaktualnieniu dotychczasowych poglądów na wpływ czynników genetycznych na ciężką psychopatologię. Może się więc wydawać, że „Anatomia zła” jest zimną i bezduszną analizą. Nic bardziej mylnego. Stone analizując opowiada historię.

„Przeznaczeniem niniejszej książki jest stać się klasyczną pozycją w dziedzinie psychiatrii i punktem zwrotnym w naszym pojmowaniu drastycznego zachowania aspołecznego i przestępczości. Praca Michaela Stone’a jest zaawansowaną analizą tego, co kryje się w naszym intuicyjnym pojęciu zła

– napisał w posłowiu Otton F. Kernberg.

„Anatomia zła” nie jest książką-chwilówką. To przepaść, w którą trzeba się rzucić i nastawić na długie spadanie. Po lekturze niektórych rozdziałów część nas już na dnie tej przepaści zostanie.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów