Jacek Łukawski - Bezwładność - dobra polska książka

Jacek Łukawski – Bezwładność – emocjonalny horror? [RECENZJA KSIĄŻKI]

Read Time:1 Minute, 29 Second

„Bezwładność” to nie horror. Okładka kłamie. Demony przeszłości są jednak znacznie bardziej zabójcze niż potwory z horrorów. Chociaż trup w powieści Jacka Łukawskiego nie ściele się gęsto, to bohaterom liczne trupy wypadają z szafy.

„Bezwładność” nie jest łatwa. Marcin przenosi się z żoną do domu odziedziczonego po śmierci teściów. Ratowanie rozpadającego się małżeństwa w lesie na odludziu idzie jak po grudzie. Chłód, depresja, bezsilność. Relacje dodatkowo komplikuje zagadkowe morderstwo dziewczyny w lesie. Zaczynają wypełzać ponure tajemnice i dawne zbrodnie. Między Bożą Wolą, a Sumiennem przeszłość jest jak grząskie błoto, w którym wszyscy są ubabrani.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

„Bezwładność” – psychologiczny thriller, zbrodnia i tajemnice

„Bezwładność” to nie wartka powieść akcji. To raczej ponury psychologiczny thriller muśnięty romansem i podszyty kryminałem. Jacek Łukawski misternie drąży emocje bohaterów i ich traumy. Wiją się pomiędzy relatywną moralnością, przeszłością, a brudnymi sekretami. Świętych u Łukawskiego nie ma.

CZYTAJ: H.P. Lovecraft – ciekawostki, życie prywatne jak HORROR

Bezłwadność – zbrodnie z przeszłości, walka z własnymi demonami

„Nie mogła już nikomu nic powiedzieć. Umarła w straszny sposób i Renata wiedziała, że powinna rozpaczać, ale nie potrafiła. Nie czuła żalu, a jedynie ulgę”

„Bezwładność” to z pewnością nie powieść grozy jak wręcz krzyczy okładka. Krew nie leje się strumieniami. Jedynymi potworami w „Bezwładności” są demony przeszłości. Zamiast nożami bohaterowie szlachtują się kłamstwami i niedomówieniami. Niektórzy są gotowi iść po trupach do celu, by przeszłość pozostała zapomniana.

CZYTAJ: Jak Stephen King napisał Miasteczko Salem? CIEKAWOSTKI

Chociaż akcji jest niewiele, „Bezwładność” czyta się ekspresowo (300 stron). To powieść idealna na jeden jesienni wieczór. W głowie zostawia jednak mętlik na dłużej.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Jacek Łukawski – Bezłwadność – mroczny thriller o emocjach?

Wydawnictwo SQN, premiera 2023

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów