Max Czornyj - Mortalista. Dobry kryminał, Agatha Christie byłaby dumna

Max Czornyj – Mortalista -RECENZJA KSIĄŻKI – polski Sherlock Bond?

Read Time:1 Minute, 12 Second

Max Czornyj nie zawodzi, Agatha Christie byłaby dumna. Mamy makabryczne morderstwa pod Krakowem, a tajemnice zbrodni rozwiązują bohaterowie skrywający własne tajemnice. Protagonista jest specjalistą od badania śmierci, któremu zwłoki opowiadają swoje przerażające historie. „Mortalista” to kryminał wciągający na MAXA.


Max Czornyj ma nosa do dobrego kryminału. W książce „Mortalista” Honoriusz Mond, niczym Sherlock Holmes, zwraca uwagę na detale i ujawnia kolejne sekrety, popijając absynt i ćmiąc eleganckie papierosy Montecristo, a wieczorami pogrywając na szpinecie. Prowadzi śledztwo z iście bondowską swadą. Towarzysząca mu Allegra nie zostanie Watsonem ani Enolą Holmes, ale potrafi tchnąć życie i „element ludzki” w historię. Patolog Pudwel, choć drugoplanowy, zasługuje na własną powieść.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram


 Max Czornyj miesza horror i kryminał. Mortalista i Honoriusz Mond


Wraz z Mondem znajdujemy kolejne puzzle, które łączą się w elegancki obraz ze sznytem noir, zahaczając o gotycki landszaft. Bywa drastycznie, ale Czornyj makabrą nie epatuje. Do tego świetnie dobiera brzmienie i twardość słów, by budować klimat. Zachował też balans między grozą i czarnym humorem. To sztuka z taką lekkością podać tak ciężką historię.
 
Max Czornyj to uwodziciel, który nie jest ani trochę przereklamowany. Potrafi dać sporo przyjemności i przyprawić o gęsią skórkę. „Mortalista” jest satysfakcjonującą literacką przygodą w sam raz na jedną noc. Rano nie będzie moralniaka.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów