Atomówki to serial dla dorosłych? Cartoon Network, cenzura i east eggi dla dorosłych

Ciekawostki o serialu Atomówki. Easter eggi dla dorosłych, cenzura i Cartoon Network [WIDEO]

Read Time:4 Minute, 31 Second

Oglądaliście „Atomówki” na Cartoon Network? Okazuje się, że serial „The Powerpuff Girls” początkowo nie miał być animacją dla najmłodszych dzieci. Finalnie zawierał sporo pikantnych easter eggów…

„Atomówki” stworzył Craig McCracken, odpowiedzialny m.in za „Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster”. Serial został wyprodukowany przez studio Hanna-Barbera dla Cartoon Network. Pierwszy odcinek miał premierę w USA 18 listopada 1998 roku. Emisja serialu zakończyła się w 2005 roku (w Polsce w 2006). 24 stycznia 2009 roku, w ramach maratonu Chłopaki kontra dziewczyny został wyemitowany specjalny, ostatni odcinek Atomówek – „Atomówki rządzą!”, który powstał w 2008 roku z okazji 10-lecia serialu.

W 2014 roku serial powrócił z nowymi odcinkami jako The Powerpuff Girls: Dance Pantsed (pol. Atomówki – Taneczne rewolucje)”. W 2016 zdecydowano się na reboot serii z nowymi aktorami. Niedawno ujawniono, że od premiery pierwszego odcinka serialu kreskówka zarobiła miliard dolarów na sprzedaży towarów związanych z marką.

Niewiele brakowało, by produkcja nie ujrzała światła dziennego…

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

Atomówki kontra cenzura. Cartoon Network dla dorosłych?

Zanim wyemitowano pierwszy odcinek „Atomówek”, stacja Cartoon Network nie była pewna potencjału produkcji. Testowo oglądający go 11-latek ocenił, że Craig McCracken powinien zostać zwolniony. Dzieci były przerażone, że Atomówki nie miały palców. Nie podobały im się stopy Atomówek, które McCracken kazał rysować jak „skarpety wypełnione piaskiem”.

Gdy rządziła DOBRANOCKA – kultowe Dobranocki [WIDEO]

Początkowo serial nazywał się „Whoopass Stew”, a Atomówki The Whoop-Ass Girls. Co więcej, źródłem mocy dziewczynek pierwotnie nie był Związek X. Pochodziła „from a can of whoop-ass”. Brawurka początkowo nazywała się Bud.

W 2017 roku do drugiej serii odświeżonej wersji popularnej kreskówki „Powerpuff Girls” (Atomówki) wprowadzono nową postać. Jest to czarnoskóra superbohaterka o imieniu Bliss. Okazała się zaginioną siostrą Atomówek.

Atomówki się nie cackały. Emisja odcinka „Róży kwiat zmienia świat” („See Me, Feel Me, Gnomey”) została w niektórych krajach zakazana z powodu odniesień do ideologii komunistycznej i religii. Utopia, utrata wolnej woli, elementy kultu, czarny charakter jak Jezus – to dla niektórych było za wiele.

Tak cenzurowano „Czarodziejkę z Księżyca”. To istna czarna magia!

Kontrowersje wzbudziły też piersi asystentki burmistrza. Kierownictwo Cartoon Network zdecydowało, by Sara Bell miała mniejszy dekolt. Co ciekawe, w serialu podano jej adres „Yodel in the Valley„. W slangu oznacza to coś, czego dzieci nie powinny znać, a co rodziców lubiących figle może zainteresować…

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

W serialu poukrywano liczne pikantne easter eggi, np. tablica na placu zabaw z napisem „riding the princess”. Kontrowersje w USA wzbudziła też walka z braćmi Atomówek (The Rowdyruff boys), których pokonały całowaniem. W serialu nie brakowało śmierci, w tym wyjątkowo tragicznej, gdy czwarta Atomówka Bala (Bunny) zginęła, by ratować siostry. Zasugerowano też Feler Lumpeks bardzo zbliżył się z profesorem Atomusem, a jedna z postaci była alkoholikiem.

McCracken po latach przyznał, że nigdy nie miał być to serial animowany dla dzieci. Tworzył go „dla siebie, a nie dla najmłodszych”.

Aktorskie Atomówki. To będzie serial dla dorosłych?

Aktualnie powstaje aktorski serial „Atomówki” dla telewizji CW. Pierwsza wersja pilotażowego odcinka została jednak skasowana, bo była „zbyt campowa”. Chloe Bennet miała zagrać rolę Bójki, ale odeszła z obsady.

Serial ciągle jest na etapie zapowiedzi i przebudowy. Ma to być „dorosła wersja Atomówek, które po wkroczeniu w dorosłość zmagają się z licznymi traumami i żałują zmarnowanego dzieciństwa”.

Atomówki i czarne charaktery. Cartoon Network wiedziało, że diabł tkwi w szczegółach?

Demoniczny On (ang. Him) początkowo był po prostu Diabłem. Cartoon Network zabroniło jednak twórcy Atomówek używania tego słowa. Odniesienie do religii w serialach CN były zakazane.

Mojo Jojo był zainspirowany postacią z japońskiego serialu ”Spectreman” z 1971 roku. Naukowiec Dr. Gori był szalonym naukowcem z innej planety. Jego linie dialogowe powstawały w oparciu o „The Superdictionar”, czyli wytyczne i szablony dialogowe dla twórców komiksów DC. Małpie głosu użyczył Roger Jackson, czyli Ghostface z filmu „Krzyk”.

To właśnie Mojo Jojo odpowiadał za stworzenie Atomówek… i do dwukrotnie. To on popchnął profesora Atomusa, a ten rozbił kolbę ze związkiem X, który wpadł do cukru, słodkości i różnych innych śliczności. Małpa cofnęła się również w czasie do dzieciństwa Atomusa, by go zabić. Finalnie chciała wybić mu z głowy miłość do nauki, ale efekt był odwrotny. Profesora zainspirowały Atomówki, które cofnęły się w czasie i postanowił je stworzyć.

Atomówki i polski dubbing. Plejada gwiazd w serialu Cartoon Network

W polskiej wersji językowej „Atomówek” główni aktorzy dubbingowi to Beata Jankowska-Tzimas (Bójka),  Jolanta Wilk (Bajka), Edyta Jungowska (Brawurka), Robert Czebotar (profesor Atomus, narrator), Jacek Czyż (Mojo Jojo), Jacek Braciak (As), Joanna Wizmur (Babcia, Pani Smith), Dariusz Odija (Kapitan Prawus, Major Glory). Przez produkcję przewinęli się również Teresea Lipowska, Arkadiusz Jakubik, Janusz Zadura, Robert Więckiewicz, Piotr Adamczyk, Tomasz Steciuk, Jacek Kawalec, Tomasz Kozłowicz, Andrzej Blumenfeld i Jacek Rozenek.

Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram

About Post Author

Pan Od Kultury - Wojciech Kozicki

Miłośnik dobrych historii, gitarzysta, fan "Misia" i starych komiksów