Czarne charaktery z seriali. Od „Breaking Bad” do uniwersum Marvela. Kochamy ich nienawidzić. Zazwyczaj ci dranie są bardziej interesujący niż rycerscy bohaterowie bez skazy. Uwaga, możliwe spoilery z popularnych seriali!
Miarą bohatera jest jego przeciwnik. A tak się składa, że czarne charaktery z seriali w ostatnich latach to perełki – elektryzujące aktorstwo, idealnie trafione castingi, a przede wszystkim świetnie napisana warstwa psychologiczna. To już nie kiczowaci „złole” i bandziory z lat 80. i 90., których jedyną ideą jest zniszczenie świata i kradzież pieniędzy. Twórcy wiedzą, że to już za mało, by usatysfakcjonować widza. Dostajemy więc arcyłotrów z trudną przeszłością, traumami z dzieciństwa oraz pałających żądzą zemsty za osobiste dramaty. Co najważniejsze, pod grubą warstwą zła i podłości, coraz częściej kryje się coś dobrego.
Czarne charaktery z seriali – the best of the worst TOP
Negan z „The Walking Dead” – efekt uboczny apokalipsy zombie?
Gdy zacznie się apokalipsa zombie, lepiej mieć go po swojej stronie. Negan z serialu „The Walking Dead” to sarkastyczny socjopata, kochający mąż, sadysta i manipulant. Negana wykreowała tragiczna śmierć żony czy wola przetrwania po upadku cywilizacji przemieniła go w potwora? A może przywódca Zbawców zawsze był bestią, tylko z racji upadku cywilizacji mógł wreszcie zrzucić maskę? Jest też droga Negana do odkupienia, momentami intrygująco niejednoznaczna.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram
Seriale „The Walking Dead” i „The Walking Dead: Dead City” ukazały Negana jako postać bardziej złożoną niż komiksowy pierwowzór. Poza tym, Jeffrey Dean Morgan jako Negan to casting idealny.
„Przepraszam, że cię opuściłem. Byłem tchórzem. Nie mogłem przeżyć twojej straty, więc cię zostawiłem. A potem wyzbyłem się uczuć, bo nie chciałem odczuwać wstydu. Ale wstyd to jedyne, co nadal odczuwam”.
Hannibal Lecter – Hannibal – serial ukazujący zło od kuchni
Jeśli Hannibal Lecter zaprasza cię na kolację, lepiej odmówić. Mads Mikkelsen to Hannibal zupełnie inny niż Anthony Hopkins – nie budzi takiej sympanii, nie ma w sobie namiastki ciepła i opiekuńczości. Hannibal Lecter z serialu stacji NBC to jednak nadal magnetyzujący geniusz analizujący umysły morderców, a także fascynujący kanibal. Mikkelsena jako Hannibala można łyżkami jeść… i z wzajemnością?
Homelander – The Boys – a gdyby Superman był zły?
Wielka siła to to wielka odpowiedzialność? Wręcz przeciwnie. Homelander z serialu „The Boys”, zdaje sobie sprawę, że wielka siła to brak odpowiedzialności. Superbohater celebryta, a jednocześnie duże dziecko z traumami, obsesyjnie pragnący uwielbienia, jest jak żywa bomba mogąca w każdej chwili ekplodować i zniszczyć świat. Co gorsza, brak normalnego dzieciństwa i dorastanie w laboratorium, zaczynają coraz bardziej wpływać na jego zachowanie. Najpotężniejsza istota na świecie staje się coraz mniej stabilna psychicznie.
„No dalej, sprowokuj mnie. Zniszczę wszystko. Biały Dom, Pentagon. Potem wymażę Nowy Jork z p*** may. Po prostu, dla zabawy. Chcę być kochany. Jeśli mi to zabierzesz, nie będę miał hamulców. Mogę robić co mi się podoba”
Joffrey Baratheon – Gra o Tron – Wino mu nie służy…
W serialu „Gra Tron” próżno szukać świętych. Jednak Joffrey Baratheon, sadystyczny i rozwydrzony bachor, to istny potwór w ludzkiej skórze. Problem w tym, że ten potworyczny bękart zostaje królem i zyskuje władzę absolutną. W dzieciństwie torturował koty, a teraz bierze się za ludzi.
Jack Gleeson stworzył przerażający i irytujący czarny charakter, któremu od pierwszych sekund na ekranie życzy się naj najokrutniejszej śmierci. Następnie zrezygnował z aktorstwa, jedynie sporadycznie wystepując w niezależnym teatrze.
ZOBACZ TEŻ:
- Ciekawostki z filmu Obcy. „Nie chciała się wydepilować, więc..
- Tego nie wiesz o filmie „Psy” – ciekawostki
- Kultowe seriale Cartoon Network – nie wszystkie były dla dzieci…
- Kultowe seriale z lat 90. – pamiętasz wszystkie?
- Czarodziejka z Księżyca kontra cenzura
- Atomówki nie dla dzieci? Cenzura i pikantne easter eggi
- Szklana Pułapka – ciekawostki o filmie
- Najlepsze filmy na Halloween – nie tylko horrory
- Steven Seagal – od gwiazdy filmów do podnóżka Putina
Kilgrave – Jessica Jones – ty jestes jego bronią
Kilgrave/Purple Man (David Tennant) to antagonista w pierwszym sezonie serialu „Jessica Jones”. (Netflix). Psychotyczny, bez moralnych hamulców, a do tego ma moc kontrolowania umysłów. Torturował nawet własną matkę i zmusił pewną osobę, by oddała mu swoje narządy do przeszczepu.
Gus Fring – Breaking Bad/Better Call Saul – zemsta z miłości
Seriale „Breaking Bad” i „Better Caul Saul” czarnymi charakterami stoją. Gdy wszyscy myślą, że Gus Fring (Giancarlo Esposito) to filantrop i miły facet sprzedający kurczaki w Los Pollos Hermanos, tak naprawdę jest wyzutym z emocji geniuszem zbrodni, latami budującym swoje narkotykowe imperium. Nie chodzi jednak o pieniądze. „Gościa od kurczaków” napędzają utracona miłość i żądza zemsty.
Palacz – Archiwum X – prawda spowita dymem
Takie czarne charaktery jak Palacz z „Archiwum X” są najstraszniejsze – nie wiadomo do końca kim są, skrywają mroczną wiedzę i uświadamiają cłowiekowi, że gdzieś toczy się wielka gra, w której jest tylko pionkiem. Sprawiają, że człowiek czuje się mniejszy. To postać znacznie bardziej przerażająca niż kosmici i potwory, których tropem podążają Mulder i Scully.
Mariah Dillard – Luke Cage – zło konieczne?
Zło nieoczywiste, zło konieczne? Mariah Dillard (Alfre Woodard) z serialu „Luke Cage”, dorastająca na ulicach nowojorskiego Harlemu, buduje karierę polityczną. Z jednej strony chce trzymać Harlem w ryzach dla jego dobra, a z drugiej, staje się mózgiem kryminalnego imperium.
„Wszyscy żyjemy, bo moja rodzina otacza nas murem. Potrzebujecie mnie. Jeśli mnie zabrajnie, Boże miej nas wszystkim i Harlem w opiece”
Walter White – Breaking Bad – zło jak narkotyk
Walter White (Bryan Cranston) z „Breaking Bad” przeszedł niezwykłą drogę – od ciamajdowatego nauczyciela chemii do okrutnego narkotykowego barona, wydającego wyroki śmierci i gotowego porwać własne dziecko. White to chodząca destrukcja. Głównie wyniszcza osoby ze swojego najbliższego otoczenia.
Walter White to świetny kucharz, chociaż w MasterChefie by raczej niewiele ugotował.
Ceresei Lannister – Gra o tron – szalona królowa
„Gra o Tron” obfituje w czarne charaktery. Ceresei Lannister to jednak postać szczególnie przerażająca i niebezpieczna. Kocha swoją rodzinę, szczególnie brata ( z którym ma dzieci). Zabiłaby dla rodziny, ale rodzinę też by zabiła.
Dla swojego syna i brata-kochanka jest gotowa zabić każdego. Wywoła wojnę, poświęci całe królestwo, uknuje morderczy spisek, albo odda się komuś w alkowie, byle osiągnąć cel. Wyrachowane i czyste zło. Septa Unella i Elia Martell przekonały się jak okrutna potrafi być zemsta Cersei.
Admirał Thrawn – Ahsoka/Gwiezdne Wojny – ciemna strona bez mocy
Gdyby to admirał Thrawn z serialu „Ahsoka” w oryginalnej trylogii Gwiezdnych Wojen dowodził Imperium, podbiłby galaktykę między śniadaniem, a obiadem. Imperator to przy tym geniuszu strategii cienki siusiak. Toczy grę i nie wykonuje zbędnych ruchów na szachownicy.
Kingpin – Daredevil/Echo/Hawkeye – duże dziecko w ciele mafiosa
Kingpin (Wilson Fisk) jest potężny – i nie chodzi jedynie o fizys. Traumy, miłość na zabój, władza nad kryminalnym imperium Nowego Jorku. A może w środku potwora skrywa się skrzywdzone dziecko?
Vincent D’Onofrio urodził się, by być Kingpinem. Zapowiedziano, że ma wkrótce odgrywać istotną rolę w serialowym świecie Marvela. Nie tylko nadal walcząc z Daredevilem, ale też ze Spider-Manem.
Chcesz więcej kultury? Pan Od Kultury zaprasza na Facebooka i Instagram